Бюджетът за следващата година трябва да е балансиран. Това предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) при ежегодното представяне на алтернативен на държавния бюджет.
Според изпълнителния директор на института Светла Костадинова заложеният от правителството ръст на Брутния вътрешен продукт от 1,8% е доста оптимистична прогноза. По думите й този ръст е трудно постижим и не отчита два риска - очакванията за нова рецесия в Еврозоната и политическата несигурност в страната. Според нея е необходимо да се заложат по-сериозни буфери в бюджета.
В алтернативния бюджет са заложени по-ниски данъци и по-малки разходи.
Икономистите предлагат да падне данък "дивидент", който сега е 5%, премахване на данък "лихва", който сега е 10%, премахване на данъка върху наследството, ограничаване на данъчните преференции. Предлага се постепенно увеличаване на акциза върху цигарите.
Според ИПИ разходите на всички администрации трябва да бъдат намалени с 10% с изключение на тези, свързани с образованието. Общият ефект от намаляване разходите ще бъде около 1 млрд. лв.
Институтът предлага общите приходи в бюджета догодина да бъдат 29,870 млрд. лв., което е 36,6% от БВП. В алтернативния проектобюджет общите разходи падат с около 2,5 млрд. лв. спрямо държавния.
Икономистите предлагат да не се спира пенсионната реформа, както и разбиване на монопола на Националната здравна каса чрез пренасочване на 2% от здравната вноска към частен здравен фонд.