Иран отне правото на руската компания "Газпром нефт" (дъщерна компания на руския монополист "Газпром") за разработка на находището "Азар", разположено в близост до границата с Ирак.
Според информация на АР с разработката на находището ще се заеме консорциум от ирански компании. От самия "Газпром нефт" не коментират тази информация, отбелязва "Интерфакс".
По-рано през август месец Иран предупреди руската компания да предаде правата за разработка на находището. Тогава посланикът на Иран в Москва Сейед Махмудреза Каджади посочи, че забавянето на процеса на подписване на окончателния контракт ще повлияе негативно на сътрудничеството между двете страни (NIOC).
В края на 2009 г. беше подписан меморандум за сътрудничество, който обаче не формулираше ангажименти за нито една от страните. Документът предвиждаше разработката на "Азар" и на още едно находище "Шангул", които са с общи запаси от 2 милиарда барела нефт.
Не е изключено "Газпром нефт" да протака разработката на "Азар" заради опасения от въвеждане на нови санкции спрямо Иран, каквито и в момента са валидни, както и заради нежелание за конфронтация със САЩ.
През 1996 година в САЩ се прие закон, който дава право на американското правителство да предприема мерки срещу чужди компании и физически лица, които инвестират в енергийни сектор на Иран повече от 20 милиона долара.
Под заплахата от санкции много нефтени компании приеха решение да намалят или замразят своите проекти в Иран или напълно се оттеглиха. Например "Лукойл", който работи на блока "Анаран" заедно с норвежката компания Hydro, през 2007 година прекрати дейността си, тъй като инвестициите на консорциума превишиха границата, поставена от САЩ.
Техеран е вторият по количество износител на нефт от организацията ОПЕК и четвърти в света по производство на горива. Към момента добивът е със стойност 4.1 милиона барела нефт, от които се изнасят 2.5 милиона барела.