Министър-председателят на Италия Матео Ренци отправи предложение към всички европейски страни, които се намират по трасето на бъдещия газопровод по "Южен поток", да изпратят общо писмо до Европейската комисия в подкрепа на проекта. Неговата идея е лидерите на България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия да обединят усилията си в решаването на казуса със строежа на тръбата, съобщи "Юрактив".
Причина за поетата от Ренци инициатива е обявеното от Комисията започване на наказателна процедура срещу България, което стопира работата по "Южен поток". Европейската институция коментира, че има две основни причини за поетите от нея действия. Едната е свързана с процедурата за избор на изпълнител на проекта. Другата се отнася до ограничаването на възможността за включване на чуждестранни компании в него, което нарушава принципите на конкуренцията. Мнението на съюза е, че подписаните споразумения между България и Русия създават условия в последващите договори за изпълнение фирмите от двете страни да се ползват с особени преференции.
Позицията на Италия в подкрепа на "Южен поток" стана ясна още в края на миналата седмица. Тогава българският премиер Пламен Орешарски беше на среща със своя колега Матео Ренци в Рим. По време на визитата на външния ни министър Кристиан Вигенин във Виена пък неговият колега Себастиан Курц заяви подкрепата на Австрия за изграждането на газопровода.
Управляващите в Сърбия изказаха две противоположни мнения по отношение на "Южен поток" в рамките на няколко часа вчера. Първоначално вицепремиерът Зорана Михайлович обяви, че страната ѝ възнамерява да се откаже от участието си по проекта. Сръбският премиер Александър Вучич веднага ѝ опонира, като обясни, че кабинетът не е обсъждал подобно решение. "Според нас всичко върви по план, ако има някакви промени, правителството ще вземе решения и всички ще бъдат информирани за това", каза Вучич.
В съседна Гърция "Южен поток" е една от най-обсъжданите теми в медийното пространство. Страната вече договори с руската компания "Газпром" изграждането на отклонение на газопровода към нея и там сега приемат обсъжданията за съдбата на проекта присърце. Твърде възможно е в Атина да си правят сметките така че, ако България се откаже от построяването на тръбата, това да бъде в тяхна полза и синьото гориво да бъде доставяно за Европа през Гърция.