Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще предложи в Закона за енергетиката да бъдат направени нормативни промени, които да предвиждат процедура за правомощия и санкции, които да бъдат налагани от регулатора при установяване на нарушения на пазара на електроенергия. Сега енергийният регулатор не разполага с такива, предаде 3e-news..
Това коментира пред журналисти след днешните открити заседания председателят на КЕВР Иван Иванов в отговор на въпрос дали Комисията е готова и има ли позиция по проверката, свързана с извършената сделка за покупка на електроенергия за 100 млн. лв. от АЕЦ "Козлодуй" на екрана Continuos trading на енергийната борса.
"При промените, които ще се направят в Закона за енергетиката по всяка вероятност ще предложим да се разпише процедура, също така и правомощията и санкциите които могат да се налагат при нарушение на правилата за работа, ако се установят такива", каза председателят на КЕВР.
Той уточни, че веднага след като КЕВР е била сезирана за казуса, е назначил със заповед проверка. "Беше изпратено писмо до БНЕБ, което да изясни обстановката и това, което се е случило. В предвидения срок до края на работния ден борсата отговори и в момента подадената информация се обработва. Искам да отбележа, че голяма част от тази информация е класифицирана и достъпът до нея е само с парола и по нея работят експертите на комисията", каза Иван Иванов.
Той не пожела да се ангажира с позиция дали този екран на борсата трябва да продължи да действа по настоящия модел, като се мотивира, че трябва първо да се запознае с анализа на експертите по казуса. Резултатите от проверката ще бъдат оповестени само в частта им, която касае данни, които не са конфиденциални, стана ясно от обясненията на председателя на КЕВР.
Припомняме, че за сделката за покупка на ток за 100 млн. лв. от АЕЦ "Козлодуй" съобщи в. "Капитал".
"Едно от големите достижения на пазара по отношение на българската енергетика е функционирането на БНЕБ, която постепенно развива своя потенциал. Предстои към края на годината да бъде развит и сегмента "Търговия в рамките на деня". Другите два сегмента - за "Търгови ден напред" и "Двустранни договори" функционират и това, че има съмнение за нарушение при част от участниците тепърва ще се изясни", каза още председателят на КЕВР.
Иван Иванов отказа да коментира проблема, който касае новия тарифен модел за пренос на природен газ, по който БФИЕК, изрази недоволство, като се мотивира с предстояща среща между всички заинтересованите страни, която ще се проведе в 17 часа днес, 30 август.