Комисията за защита на конкуренцията прие секторен анализ на конкурентната среда на взаимосвързаните пазари по веригата "пшеница - пшенично брашно - масов пшеничен хляб” в България.
В резултат на извършения анализ КЗК образува производство за установяване на евентуално извършено нарушение по Закона за защита на конкуренцията oт страна на Сдружение "Съюз на българските мелничари". В Съюза членуват най-големите предприятия - производители на брашно (мелници) в страната, които са с най-значимо пазарно присъствие на националния пазар.
КЗК информира министъра на земеделието и храните, Народното събрание- Комисията по земеделието и горите ,за евентуално предприемане на подходящи мерки за подобряване на конкурентната среда съобразно тяхната компетентност.
В процеса на проучване бяха установени несъответствия при колебанията на цените, от които може да се направи предположение, че цената на едро на брашната не се формира само в резултат на нарастването на цената на основната суровина, което е обективен фактор. Комисията счита, че има вероятност по-високият индекс на нарастване на цените на брашната спрямо индекса на пшеницата да е в следствие и от наличие на споразумение за съгласуване на цените между участници на пазара на едро за брашна.
По-задълбочен и пълен анализ на причините за наблюдаваната асиметрия ще бъде направен в рамките на открито производство, което има за цел да установи наличието или липсата на забранени споразумения, решения и съгласувани практики в сектора.
Откроените проблеми, свързани с променливостта на цените не само по веригата пшеница-пшенично брашно-хляб, но и като цяло на групата на селскостопанските суровини и храните през последните години, дават индикации, че е необходимо въвеждането на конкретни инициативи за подпомагане на развитието на ефективна конкуренция, смятат от КЗК.
Като основни приоритети за подпомагане на конкурентоспособността биха могли да бъдат изведени разработването на механизми за повишаване на ценовата прозрачност по веригата, по-доброто използване на стандартите за качество от страна на всички участници по веригата и най-вече от земеделските производители, както и въвеждането на писмени договори между зърнопроизводителите/ търговците на зърно, с цел повишаване на правната сигурност и ограничаване на неофициалните пазари по веригата (сивия сектор).
КЗК счита, че за да се преодолеят в задоволителна степен бъдещи резки промени на цените е необходимо да се подобри равнопоставеността на участниците на разглежданите пазари. Производството на пшеница е твърде фрагментирано и разпокъсано, което в крайна сметка води до неефективност.
Някои от възможните решения за постигане на по-устойчива пазарна среда могат да бъдат намерени чрез стимулиране на развитието на малките и средни предприятия в сектора и тяхното целенасочено подпомагане, чрез осигуряване на по-лесен достъп до финансиране и намаляване на административната тежест.
На 25 септември КЗК извърши проверка в офиса на сдружение "Съюз на българските мелничари в рамките на образувано производство за разследване на евентуално ограничаване или нарушаване на конкуренцията.
През юли усилено се заговори за драстично поскъпване на хляба заради по-високите цени на пшеницата и тока. Хлябът у нас ще продължи да бъде най-евтиният в ЕС, успокои тогава земеделският министър Мирослав Найденов, и добави, че ако има поскъпване на насъщния, то ще бъде от няколко стотинки.