Законът за публично-частното партньорство да бъде отменен от депутатите. Това ще предложат управляващите на Народното събрание, стана ясно след заседанието на кабинета.
Причината е, че той не дава никакви специални условия за облекчаване на инвестиционния процес в държавата, а го затруднява. В него е възприет ограничителен подход, като изрично са посочени дейностите от обществен интерес, в които може да се реализират проекти на принципа на публично-частното партньорство – обекти на техническата инфраструктура, на социалната инфраструктура и на зелената система.
По думите на министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева законът е неработещ, ненужен и рестриктивен.
Министърът каза още, че вече е минала година и половина, откакто законът е приет, а още не е приложен. Тя уточни, че за големите обекти се прилага закон за концесиите, а за някои си има и специални закони. По отношение на малките инфраструктурни проекти също могат да се прилагат както специалните закони, така и законите за обществените поръчки и за концесиите.
Според нея Законът за публично-частното партньорство е разписан така, че вместо да облекчава инвеститорите, допълнително ги затруднява, препраща ги към много голяма и тромава процедура.