Етикетите на хранителните продукти трябва задължително да съдържат информация да добавени трансмазнини и страната на произход, настояват от комисията по опазване на околната среда към Европейския парламент.
Комисията изготвя предложение за промяна на европейските директиви в областта, които да гарантират, че етикетите на хранителните продукти са четливи, не са подвеждащи и предоставят достатъчно факти, така че хората да направят информиран избор на продуктите. Надписите трябва да бъдат обновени, опростени и ясни, коментират още от комисията.
Задължителни компоненти са името на продукта, списък със съставките, срокът на годност, специфични начини на съхранение и още допълнителна информация относно хранителните стойности на продуктите.
Освен калориите, мазнините, въглехидратите, протеините и солта, изписани в таблица на етикетите, е нужно да бъдат вписани още и трансмазнините. Количеството трябва да присъства както за 100 гр. или 100 мл. продукт, така и за порция. Трябва да има и препоръчителната дневна доза, коментират от комисията.
Към този момент страната на произход за продукти като телешко месо, мед, зехтин и пресни плодове и зеленчуци трябва да присъства на етикетите. В ЕП и Съвета на министрите има съгласие към тези продукти да бъде добавено още и свинското, козето, пилешкото и овнешкото месо.
Депутатите от комисията по околна среда обаче стигат и по-далеч – страната на произход трябва да се обявява за всички меса и месни продукти, както и за мляко и млечни продукти. Нещо повече на етикетите на месото трябва да има индикация къде е родено, отгледано и заклано животното.
Алкохолните напитки обаче трябва да бъдат изключение от новите правила, коментират още депутатите. Те обаче допълват, че при необходимост имат готовност да изготвят правила за етикетите и на алкохола. Изключение ще има и за сезонните сладкиши и храни, предназначени за незабавна консумация, както и за подаръчни пакети с хранителни продукти.
Предложението на комисията ще бъде обсъдено по време на пленарното заседание на ЕП през юли.