Данъкоплатците ще пострадат най-много при фалит на Корпоративна търговска банка (КТБ). Мога да го докажа с числа при сериозни разговори, при сериозни дискусии. Това коментира бившият премиер Иван Костов в ефира на bTV. По неговите думи, ако се стигне до фалит на финансовата институция преките финансови загуби ще са в диапазона 5,5-6 млрд. лв.
Според Костов оздравяването на поставената под специален надзор банка ще излезе далеч по-евтино. За него са нужни не повече от 2,4 млрд. лв.
Политикът алармира, че евентуален фалит на КТБ "ще подпали банковата система". Заедно с това той предупреди, че при подобен сценарий най-потърпевши ще бъдат данъкоплатците, след това държавата, държавните фирми и най-накрая притежателите на облигации.
"В случай на банкова криза ще посоча всички онези, които носят отговорност и са виновни за нея", завърши Костов.
Във вторник (16 септември) вечерта, часове след като мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев се яви пред сръбските власти, Българската народна банка (БНБ) обяви, че срокът на специален надзор за КТБ и ТБ "Виктория" се удължава с още два месеца. Режимът за двете финансови институции ще продължи съответно до 20 и 22 ноември. Това съобщиха от Българската народна банка (БНБ) в писмо до медиите.
Междувременно от Централната банка посочват, че между 28 октомври до 20 ноември акционерите в КТБ и потенциални инвеститори ще могат да отправят предложения по казуса с финансовата институция. В съобщението се посочва още, че предложенията трябва да съдържат "конкретни финансови и правни ангажименти за предоставяне на капитал и ликвидност".