По казуса с Корпоративна търговска банка на ход са акционерите, а не политиците. Това коментира банкерът Красимир Ангарски в ефира на Нова телевизия. Той подчерта, че според българското законодателство първо трябва собствениците на банката да предложат възможности за решаване на казуса и едва след това да се гледа възможността за използване на държавни пари.
По въпроса за разговора между финансовия министър Петър Чованов с изпълнителния директор на оманския фонд Султаната Оман Абдулсалам Ал Муршиди, банкерът коментира, че действията от страна на държавата са закъснели. "Но по-добре късно, отколкото никога”, допълни той.
Оманският фонд е собственик на 30% от КТБ. Финансовият министър е потвърдил неговия ръководител, че ще бъде дадена възможност на сегашните акционери да осигурят необходимия ресурс (капитал и ликвидност) за банката. Той допълнил, че държавните институции ще се намесят съобразно правомощията си по закон само ако акционерите не успеят.
По думите на Ангарски мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев също е пожелал да се включи в стабилизирането на финансовата институция. "Не знам доколко е вярно, но той бил предложил да даде 200 млн. и те са му отказали – ако е вярно, това е безумие”, коментира той.
Банкерът пита защо при казусът с КТБ не е била поставена първо възможността за провеждането на разговори с инвеститори. Той подчертава, че вместо това е била лансирана тезата за одържавяване.
По отношение на продължаването на специалния надзор за финансовата институция от страна на централната банка, Ангарски коментира: "Българска народна банка (БНБ) не си изпълнява функциите или поне се бави. Цели семейства и предприятия са блокирани от това, че някой не си върши работата”.
От БНБ потвърдиха, че КТБ няма да отвори на 21 юли, както беше планирано първоначално. От своя страна управляващите подкрепиха действията на институцията. Кабинетът обсъжди увеличаване на нивото на държавния дълг. Идеята е това да стане с допълнителни 3,425 млрд. лв. От тази сума 2,7 млрд. евентуално могат да бъдат насочени към Корпоративна търговска банка.
"Ако се дръпнат пари от старите или пък от нови акционери, тогава въпросът дали да се покриват депозитите до определено ниво или не отпада”, подчертава Красимир Ангарски.