Само една трета от рибата на пазара у нас е българска. С изключение на калкана, морските дарове в магазините основно са внос от Гърция, Турция и Норвегия. Сафридът, ципурата и лаврака идват от южните ни съседки, а хекът и скумрията - от Норвегия. От далечен Виетнам пък внасяме екзотичния пангасиус.
Вносът многократно надвишава това, което вадят нашите рибари, съобщиха за "Монитор"от сдружението на рибарите "Черноморски изгрев". В момента на север корабите ловят само барбуня, очакват пасажи сафрид и чернокоп, а на юг хващат предимно цаца.
Всичко, което рибарите извадят, отива в заведенията по морето. Но то не стига доникъде и се разчита предимно на вносни морски дарове. Така само 30% от сафрида, който се пържи по кръчми и капанчета по морето, е български.
Проверка по рибните борси показа, че засега цацата и хамсията запазват цена от 3 лв/кг, двойно по-евтин е гюмюшът. Харибът е 4 лв., скумрията е по 5,50 лв., сафридът - 6 лв., барбунът може да се намери от 3,50 лв. до 5 лв., акулата е 10 лв., чернокопът - 14 лв., лавракът и ципурата държат 16 лв., а леферът е 18 лв. Най-скъпото рибно удоволствие по традиция е калканът, чиято цена е 28 лв/кг.