Според руския външен министър Сергей Лавров европейското законодателство не трябва да се прилага ретроспективно и да пречи на договореностите в казуса с "Южен поток", постигнати по-рано. Той подчерта, че основополагащите правни документи за проекта са сключените между Русия и страните участнички в него. Руският дипломат смята също, че България трябва да играе активна роля в диалога между Русия и ЕС.
Според него е очевидно, че "Южен поток" ще допринесе значително за комплексната енергийна сигурност на Европа, като способства за диверсификация за маршрутите на газовите доставки.
По думите на Лавров от проекта ще спечелят всички – и Русия, и европейските потребители, и България. У нас става дума за създаването на нови работни места, приток на многомилиардни инвестиции и нови технологии, а в перспектива – събиране на големи такси за транзит и гарантирани дългосрочни доставки на газ.
"Важността на "Южен поток" както за България, така и за Южна Европа като цяло неведнъж се е изтъквала от българското ръководство", посочи Лавров и подчерта, че Русия ще продължава последователно да придвижва проекта.
Той обясни, че Москва разглежда България като важен партньор, отношенията с който не трябва да стават заложници на външните фактори и да зависят от колебанията на политическата конюнктура. Според него особено важно е членството на страната в Европейския съюз да не влияе негативно върху двустранното ни сътрудничество, включително върху реализирането на взаимноизгодните съвместни проекти, в това число в областта на енергетиката, предаде "Фокус".
Лавров коментира още, че двамата най-големи играчи на европейския континент – Русия и ЕС, могат да изградят единно икономическо и хуманитарно пространство от Атлантика до Тихия океан с участието на всички други заинтересувани държави.
Той смята, че за реализацията на тази амбициозна задача има всички необходими предпоставки – общи цивилизационни, културни корени, висока степен на взаимно допълване между икономиките, придържане към единни правила на търговията в съответствие с нормите на СТО.