Една група хора и институции тръгнаха на битка с Корпоративна търговска банка (КТБ) с една определена цел – тя да фалира. Това коментира бившият финансов министър от кабинета на Иван Костов Муравей Радев в ефира на bTV. По неговите думи участниците в тази "битка" могат да спечелят много от обявяването в несъстоятелност на финансовата институция.
"В такъв случай активите на тази банка ще бъдат разпродадени на много по-ниска цена и те ще се сдобият с тях на половин цена", обяснява Радев. "Факт е, че тази банка беше нападната челно, медийно първо. След това беше ударена в тила от някои държавни институции", допълни той.
По думите на бившият финансов министър институциите в България бягат отговорност. Муравей Радев посочи, че това се отнася най-вече за Българската народна банка (БНБ) и за нейния управител Иван Искров. "Това, което съществува в България като законодателство, дава всички възможности на тези държавни хора да си свършат работата, ако искат", смята той.
Междувременно финансистът Емил Хърсев коментира, че както за държавата, така и за данъкоплатците ще бъде по-евтино КТБ да се спаси, а не да се обяви в несъстоятелност. По думите му става все по-трудно да се гадае какво се случва с банката, тъй като тя е оставена на течението и на собствената си съдба.
Експертът изрази също така мнение, че България ще бъде осъдена от поне една група кредитори на финансовата институция. "Те вече получиха една подкрепа от ЕК, така че имат сериозно основание за това. Това обаче проправя пътя за съдебни дела от страна на всички останали вложители", заяви Хърсев.
Вчера (9 октомври) финансовият консултант EPIC, който представлява акционерите в КТБ, излезе със съобщение до медиите, в което се казва, че се търсят решения, отговарящи на интересите на банката.