Властите в България правилно са подчертали необходимостта от запазване на стабилността, междувременно развивайки нови модели за растеж и създаване на работни места, които не зависят от извънредни парични потоци, се казва в заключението на Международния валутен фонд (МВФ), който беше на редовно посещение в страната.
Освен това провежданата последователна политика е допринесла за устойчивата макроикономическа и фискална стабилност въпреки политическите и социални предизвикателства, и външните неблагоприятни условия.
Неблагоприятните демографски процеси, засилени от емиграцията, обаче затрудняват ситуацията в страната, твърдят от Фонда.
Според институцията ефективното фокусиране на публичните ресурси, увеличената ефективност на социалните услуги и внимателното приемане на европейското законодателство във финансовия сектор са ключови за растежа.
Нисък растеж и вътрешна несигурност, отчита МВФ, разглеждайки текущото състояние на икономиката ни. Растежът се забави в първата половина на 2013 г. на фона на вътрешната несигурност, която се прояви в по-ниско от прогнозираното вътрешно търсене.
Нарасналият износ и правителствените разходи обаче успяха да допринесат за позитивен ръст на БВП, пише в заключението на Фонда. МВФ очаква през тази година икономическият растеж на България да е в рамките на 0,5%.
Повече за наблюденията на МВФ може да прочетете в Econ.bg.