Финансовата либерализация ще е съществена стъпка за трансформиране на китайския икономически модел към икономика с ръст, увеличено вътрешно потребление и по-високи доходи за гражданите.
Така ще може да бъде намалена зависимостта на страната от износа като двигател на икономиката, се казва в последния доклад на Международния валутен фонд (МВФ). Експертите от институцията бяха на посещение в страната и техните наблюдения са систематизирани в документа.
Една от областите е банковата система. В момента в Китай лихвите по депозитите са по-ниски от инфлацията. Това се оказва в подкрепа на високите нива на корпоративните инвестиции и на интервенции на валутните пазари.
Обаче в същото време тези високи равнища на инвестициите са в разрез с целите, заложени от правителството в плановете за последната петилетка.
Освен това централната банка в страната трябва да има по-голяма свобода да оперира с чуждестранните резерви и да управлява националната валута.
"Силен юан ще повиши доходите на домакинствата, ще подкрепи потреблението и ще направи китайските стоки по-търсени за хората, както и ще изгради по-стабилен сектор на услугите в страната", коментират от фонда.