От 1990 година насам разходите за пенсии от страна на държавите се увеличават със сума равна на 1.25% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Прогнозите са, че между 2009 и 2050 година по света съотношението между хората на възраст над 65 години и тези в активна възраст ще се удвои, което поставя заплаха пред обществените пенсионни системи, се казва в публикация на експерти от Международния валутен фонд (МВФ).
Заради застаряващото население и в развитите, и в развиващите се държави, разходите за пенсии ще скочат с поне още 1% от БВП през следващите 20 години. В някои държави като Китай или Индия няма напрежение по отношение на застаряващото население. Там обаче големият брой на жителите също може да окаже влияние на пенсионната система, допълват експертите.
В същото време само малък брой държави са направили реформа в пенсионната система. Натискът обаче ще накара още правителства да направят същото.
Системата в повечето държави по света е работещите днес да плащат пенсията на предишното поколение и съответно да разчитат на следващото за своите пенсии. Застаряващото население обаче означава повече пенсионери и по-малко хора в активна възраст, които да изработят пари за пенсиите.
По тази причина и от МВФ предлагат няколко стъпки за промяна на тази ситуация. Едната от тях е увеличение на пенсионната възраст. Продължителността на живота се увеличава и много хора могат да работят по-дълго и да спечелят повече, коментират от фонда.
Друго предложение е свързано с намаляването на облагите за пенсионерите, което ще окуражи работниците да пестят повече за своите старини.