Българската трапеза е пълна предимно с чужди плодове и зеленчуци. Едва 10% от зарзавата, който консумираме, е родно производство. Това алармира председателят на националния съюз на градинарите Слави Трифонов.
Това от своя страна означава, че свежите плодове и зеленчуци по българските пазари са дефицит. За да издържат по-дълго време пък, чуждестранната продукция е тъпкана с изкуствени подобрители.
Масовият внос на чуждестранен зарзават оказва негативно влияние и върху околната среда. Един тон продукция, докарана от разстояние 2500 км, води до отделянето на 250 кг въглероден диоксид, уточни от своя страна Никола Гунчев, зам. председател на съюза на производителите на оранжерийна продукция, цитиран от "Монитор".
Допълнителен проблем е, че 85% от търгуваната у нас продукция идва от сивия сектор. Става въпрос за плодове и зеленчуци, които се внасят у нас незаконно от съседните държави, както и продукция, за която сделките не се осчетоводяват.
За да се реши проблемът според производителите е необходимо и у нас данък добавена стойност да бъде намален между 5 и 9 на сто, както е в повечето страни от ЕС. Освен това схемите за измами ще намалеят значително, ако се въведе задължителна регистрация по ДДС на търговците и производителите на земеделска продукция.
От съюза на производителите алармират още, че в момента производството на плодове и зеленчуци е в критично състояние. У нас заетите в сектора са 200 000. а 25% от напусналите родината българи се занимават с градинарство в Испания, Италия, Гърция и Англия.Браншът би осигурил работа на значително повече нискоквалифицирани хора у нас, ако има възможност да се развива, смятат производителите.