Докато Гърция се подготвяше за нови парламентарни избори, усещането за криза в страната беше засилено от слуха, че германският канцлер Ангела Меркел е предложила референдум за еврото в южната ни съседка.
Меркел разговаря с президента на Гърция Каролос Папуляс в петък (18 май), след което от гръцкото правителство заявиха, че тя действително е направила такова предложение – факт, който нейните говорители веднага отрекоха, предаде The Local.
По случая е налице противоречива информация. Така например в събота Süddeutsche Zeitung съобщи, че европейските финансови министри са дали на гръцкия си колега Филипос Сахинидис задачата да създаде възможност да се обсъди евентуален референдум за еврото в Атина.
Засега нито един политик не е говорил открито по темата.
Списание Der Spiegel съобщи, че подобна идея била подхвърлена и от германския финансов министър Волфганг Шойбле по време на срещата с колегите си от еврозоната в понеделник (14 май).
Според него едно евентуално "да" за членството към единната валута следва да бъде подкрепено със спазването на гласуваните още от предишното гръцко правителство строги мерки за икономии.
Независимо от степента си на вярност, предполагаемо предложение на Меркел вече успя да предизвика смут в Гърция, където политическите лидери неведнъж са се оплаквали от германската намеса.
Андонис Самарас - лидер на консервативната партия "Нова демокрация", която спечели неубедително изборите на 6 май, каза, че гръцкият народ няма нужда от референдум, за да докаже избора си "за" за еврото. По думите на политика гражданите на Гърция вече са направили достатъчно скъпи жертви в негово име, за да се предполага, че биха избрали да се откажат от него.
Самарас допълни, че предполагаемото предложение на Меркел в навечерието на избори в Гърция е жалко и неприемливо. По негови думи гърците заслужават да бъдат уважавани от европейските си колеги.
Досега Меркел настояваше Гърция да се придържа към строгите условия на спасителния план или рискува да загуби достъпа си до дългово финансиране, което моментално би я изтласкало от еврозоната. В последните месеци обаче, особено след избирането на Франсоа Оланд за президент на Франция, фокусът на германския канцлер се измести в друга посока, а именно – към увеличаване на растежа във валутния съюз на Европейския съюз.