Започването на собствен бизнес е изместило емиграцията като опция за по-добър живот. Много хора без опит имат нагласа да започнат свое начинание, като предпочитан е IT секторът.
Такива са изводите от проучването "Какъв бизнес започват българите”, проведено от Franchising.bg по методика на Центъра за семиотични изследвания към НБУ.
31% от участниците в изследването биха избрали IT сектора за започване на бизнес, защото средствата за стартиране там са сравнително ниски и заради големия брой "звезди предприемачи” в този бранш, обясни Светослав Билярски, управител на Franchising.bg.
Търговията остава едва на четвърто след хранителния сектор и услугите заради доминирането на големите търговски вериги.
71% от потенциалните предприемачи биха инвестирали до 30 000 лева. 37% очакват инвестицията да им се върне за 2 години. Билярски посъветва бъдещите предприемачи да започнат бизнес с една трета от парите, с които разполагат, за да могат да се пренасочат към друго начинание при евентуален провал.
Като причини за започване на собствен бизнес, 31% от участниците в проучването изтъкват стремежа към независимост, 23% - желанието за реализация на собствените идеи, а 19% - нуждата от допълнителни доходи. Липсата на алтернатива е мотивът на 15% от анкетираните.
32% от желаещите да започнат собствен бизнес нямат опит, а 20% имат неуспешен опит. Въпреки това 28% очакват да печелят между 2 и 3000 лева на месец, което е три пъти повече от сегашните им доходи.
Сред качествата, които ще им донесат успех, потенциалните предприемачи изтъкват опита в бранша (57%), амбицията (41%), образованието (22%).
Билярски посъветва бъдещите бизнесмени не да започват бранш, в който е ясно, че има пари, защото натам вече са се насочили и други. По-добре е да се открият нуждите на пазара, които все още не са задоволени.