Нараства броят на длъжностите, които изискват по-висока образователна квалификационна степен. Това показват данните от проучване на Българската стопанска камара (БСК).
В анкетата са участвали мениджъри и специалисти по управление на човешки ресурси. Те са коментирали, че най-малък процент от изискванията в длъжностните характеристики в предприятията им са за степен на образование "доктор” и "основно образование”.
Основната част от представителите на предприятията са поставили на първо място в изискванията за степен на образование "средно специално” и "средно образование”.
На второ място са поставени изискванията за висше образование – бакалавърска и магистърска степен. С най-високи изисквания към степента на притежаваната квалификация са длъжностите от сектор "Металургия”, "Електроника”, "Електротехника” и "Машиностроене”.
Разликата в съотношението "висококвалифициран - нискоквалифициран персонал” се увеличава, а една от причините за това е високото ниво на технологиите в тези производства и модерното оборудване.
Освен за образованието, мениджърите на компаниите са били разпитвани и за удовлетвореността на работещите в предприятието. Според данните в най-голяма степен удовлетворението зависи от:
- заплатата (83%);
- сигурността на работното място (46%);
-условията на труд (45%);
-справедливост на заплащането (39%).
Възможността за професионално развитие явно не е важно за работниците – само 27% от анкетираните мениджъри посочват, че удовлетвореността на техните служители идва от възможност за растеж в компанията, в която работят.
В проучването на БСК са обхванати пилотните предприятия по проекта от секторите електротехника, металургия, мебелна промишленост, месопреработване, туризъм, електроника и машиностроене, а целта е да се подпомогне процесът по изграждане на Информационна система за оценка на компетенциите (ИСОК) на работната сила по сектори и региони.