55% от работодателите у нас нямат намерение да увеличават заплатите на служителите си през следващата година, 29% имат подобни намерения, а 16% все още се колебаят. Това сочат резултатите от анкета, проведена от Българската стопанска камара (БСК) през септември.
При половината от работодателите, които не предвиждат увеличение на работните заплати, причината за това решение е влошеното финансово състояние на фирмата и/или бранша, в който те работят. За 38% обаче причина са несъбрани вземания от контрагенти, сред които и от централната и местните власти по линията на неразплатени обществени поръчки.
При 1/3 от работодателите, които не планират увеличаване на заплатата, аргумент е песимизмът относно подобрението на икономическата среда. По тази причина те предпочитат да запазят резервите на фирмите.
8% пък коментират, че заплатите в компанията или бранша на този етап са достатъчно високи и не е необходима индексация.
От БСК са запитали и своите членове относно това дали е необходимо да бъдат определен минимален осигурителен доход по длъжности в сектора, в който работят. За 53% от анкетираните това не е необходимо, но пък 35% са на противоположната позиция. На този етап 12% от анкетираните се затрудняват да преценят.
Преобладаващата част (37%) от одобряващите договарянето на минимални осигурителни доходи смятат, че за 2012 г. не трябва да има увеличение на осигурителните прагове. 36% приемат увеличение на осигурителните доходи в границите между 2 и 10%, а 27 на сто са склонни на увеличение с повече от 15%.
Според 41% от участниците в допитването договарянето на минимални осигурителни доходи трябва да става на ниво предприятие, а за 29% - на ниво бранш или отрасъл. За 1/4 от работодателите минималните доходи трябва да бъдат на ниво икономическа дейност.