Най-накрая България може да се похвали, че има междусистемна газова връзка със съседна държава. Става въпрос за интерконектора с Румъния, който официално бе открит днес. Така, след близо 8 години проектът бе реализиран и газовата тръба ще влезе в експлоатация. Междусистемната връзка бе открита от премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, председателят на КЕВР Иван Иванов, директорът по енергийните пазари на ЕК Клаус-Дитер Борхарт, румънският енергиен министър Виктор Григореску и др. Така проектът, за който се заговори още през януари 2009 г. по време на газовата криза, вече е реализиран. Което трябваше да се случи още преди години, но поради различни препятствия, включително технически и геоложки, предизвикали срутване на тунела под коритото на река Дунав, смяната на строител и т.н., нещата се забавяха не веднъж и два пъти.
"С Божията помощ напред, с Европейската комисия зад нас, с нашите приятели и съседи от Румъния бихме могли да постигнем доста. Най-важните неща са направени и необратими, те започват да работят от днес”. С тези думи Борисов откри официално междусистемната газова връзка България-Румъния. По думите му с вертикала от южния газов коридор на север и на запад, с подмяната на компресорните станции, днес може да се взима газ от Гърция. Премиерът отбеляза, че новата връзка с Румъния, бъдещата с Гърция, интерконекторите с Турция и Сърбия, ще дадат големи възможности не само за диверсификация, а и за бизнеса и пазара.
В изказването си благодари на румънския си колега Дачиан Чолош и на министъра на енергетиката Виктор Григореску за активната работа по проекта, а също и на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер за подкрепата както за изграждането на интерконекторите, така и за европейския газов хъб "Балкан”. Той посочи, че е постигната договореност със сръбския премиер Александър Вучич, с Юнкер и с Клаус-Дитер Борхард следващата седмица да бъде осигурено европейско финансиране за връзката България-Сърбия.
Междусистемната газова връзка България-Румъния е с обща дължина 25 км, от които 15,4 км на българска територия, 7,5 км на румънска територия и 2,1 км подводен преход през р. Дунав – основен и резервен газопровод. Тази година "Булгартрансгаз” и румънската "Трансгаз” подписаха договор с австрийската компания "Хабау" за изграждане на основния и резервния газопровод под реката. С пускането в експлоатация на интерконектора се изпълнява едно от изискванията на Европейския енергиен съюз за изграждане на липсващата междусистемна свързаност на газопреносните системи между страните. Увеличава се интеграцията на регионалния пазар на природен газ в Югоизточна Европа. Газовата връзка България-Румъния ще допринесе за диверсификацията на доставките на природен газ за двете страни, ще се гарантират постоянни и сигурни доставки на природен газ за битовите и индустриалните потребители в България и Румъния.