С данъци в общ размер от 35% ще бъдат ударени сделките с офшорни компании, целящи укриване на налози. Това предвижда законът за икономическите и финансовите взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици, който е внесен в парламента от председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев.
Сделките между български компании и фирми от офшорни зони, с които страната ни няма сключени споразумения за избягване на двойното данъчно облагане, ще бъдат третирани като сделки между свързани лица. Това обясни Йордан Цонев, цитиран от в. "Стандарт".
Така, ако сделката е сключена при условия, които се различават от пазарните цени, преведената сума към офшорната компания няма да се признава за разход на българската фирма и ще се обложи с корпоративен данък от 10%.
Освен това преведените средства ще се приемат за скрито разпределение на печалба и ще се облагат с 5% данък дивидент. Допълнително към това има и санкция от 20% за скрито разпределение на печалба. Така общо сделките с офшорни компании, които целят укриване на налози, ще се облагат с 35-процентен данък.
Между първо и второ четене законът за офшорките ще бъде усъвършенстван, тъй като в хода на обществената дискусия откриваме пропуски, които трябва да бъдат запълнени, посочва Цонев. За да не може законът да се заобикаля, ще бъде добавено, че до 20-те дейности, до които няма да се допускат офшорни фирми, няма да се допускат и свързани с тях лица.
Така ще се избегне възможността компания от юрисдикция с преференциален данъчен режим да регистрира фирма в България и с нея да участва например в обществени поръчки.
За зони с преференциален данъчен режим се считат тези, където данъкът върху печалбата се отклонява с повече от 60% от този в България, т.е. данъкът е под 4%. Ще бъде избегнато и заобикалянето на закона с компании, регистрирани в Белгия и Холандия, заяви Цонев.
Това не са офшорни зони, но данъкът за минаване на сделки през тях е с пъти по-нисък, отколкото у нас. Затова се наричат "данъчни хулигани", обясниха юристи. Ще бъдат въведени и големи глоби за медии, които не приведат собствеността си в съответствие със закона, каза Цонев.
Става въпрос за медии, които нямат лиценз, който може да им бъде отнет като сайтове, вестници и т.н., допълни той. По повод критиките, че законът е направен така, че да разчисти малките играчи в полза на големите, Цонев заяви за "Стандарт": "Апелирам към всички, които мислят така, да ми дадат текстове как да ударим големите и аз лично ще ги внеса."