Не може да бъде - 20-левката най-харчена

А само за година са влезли в обращение 18 млн. броя нови банкноти

по статията работи: Кремена Бедерева | 24.11.2013 | 15:10
Не може да бъде - 20-левката най-харчена
МВР

18 млн. броя нови банкноти са влезли в обращение само за една година. Това сочат данните на БНБ към края на септември. Така книжните пари в обращение нарастват с 5,66% за година и достигат 336,2 млн. броя.

За сравнение в периода септември 2011 г.-септември 2012 г. банкнотите са нараснали с 3,48%. Най-масовата банкнота у нас е тази от 20 лв. (дял от 31,75%) със 106,7 млн. броя в обращение.

Интересно е да се отбележи, че старата банкнота от 1 лев все още е актуална и според данните на БНБ в обращение има около 5 млн. броя от нея, пише "Стандарт".

Като цяло стойността на парите в обращение (монети+банкноти+възпоменателни монети) отчита стабилен ръст от 7,89% за година до общата сума от 9,583 млрд. лв. С други думи, стойността на парите, които се въртят в страната, се е увеличила със 700,9 млн. лева за последните 12 месеца.

За сравнение в периода септември 2011 г.-септември 2012 г. парите в обращение са нараснали с 637,8 млн. лева или със 7,73%. Структурата на парите в обращение се състои от банкноти на стойност 9,585 млрд. лева, монети на стойност 200,4 млн. лева и възпоменателни монети за 6,3 млн. лв.

Средната банкнота в обращение е 27,9 лв., а средната монета - 0,13 лв. За първите 9 месеца на годината задържаните фалшиви банкноти са 1492 броя. Най-често подправяната банкнота е тази от 20 лева с 619 броя или 41% от всички заловени фалшификати.

Задържаните фалшиви монети са 475 броя. 87% от тях или 415 броя са монети от 0,50 лв.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


6 Камелия Стефанова 25.11.2013 | 17:39
"Най-масовата банкнота у нас е тази от 20 лв. (дял от 31,75%) със 106,7 млн. броя в обращение."" - фактите говорят
5 северно сияние 25.11.2013 | 15:14
Тук двайсет лева, там двайсет лева, така е, бързо се харчат. При мен ей така неусетни и си си заминава заплатата.
4 Пламена Христова 25.11.2013 | 15:06
Най-много по 20 лв. ми дава и банкоматът и в банката когато тегля пари, а в магазина първо тях давам, за да ги разваля. С Алеко отдавна не съм виждала и не съм имала. :(
3 Kremena kremi 25.11.2013 | 13:19
"Интересно е да се отбележи, че старата банкнота от 1 лев все още е актуална и според данните на БНБ в обращение има около 5 млн. броя от нея, пише "Стандарт"." - Така е, наскоро и аз се натикнах на подобно нещо.
2 Изабела Белла 25.11.2013 | 13:18
А само за година са влезли в обращение 18 млн. броя нови банкноти - Така ли? Аз не съм забелязала много новости в при някои банкноти честно казано. Но е възможно.
1 Анжелина ЖУЛИ 25.11.2013 | 13:18
Така си е, това си е доста масово изпозлвана банкнота май. Дано ги имаме в повече обаче ;))

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.