Започват промени в обучението на бъдещите педагози. Сега в тези специалности се влиза с най-нисък успех и се получава бакалавърска степен. В една трета от страните от Европейския съюз не е достатъчно просто да се явиш на приемен изпит, изисква се покриването на куп специфични тестове.
Идеята е учителската професия да е с магистърска степен. България е и единствената страна от общността, която до този момент няма мерки за подкрепа на младите учители.
За определянето на учителските заплати вече ще има значение и в кой регион или вид училище работят. Идеята е записана в проектостратегията за развитие на педагогическите кадри, която Министерството на образованието е пуснала за обществено обсъждане.
Основната причина за това предложение е да бъдат стимулирани педагозите, които работят в трудни условия или в малки населени места. Към момента заплатите на учителите зависят от броя на учениците и много малко от усилията, които те полагат за обучението.
Средно за страната заплатата е 777 лева, в повечето училища в страната обаче педагозите не получават повече от 500 лв.
Две години е поставеният срок за привличане на млади учители — до 35 години. Те постепенно се топят: от 2007 г. досега от 15% вече са 9,9%. В момента 40 факултета от всички университети в страната обучават кадри с педагогическа правоспособност, но завършилите предпочитат друга реализация.
Друга негативна тенденция също е отчетена в стратегията — броят на мъжете учители рязко намалява, а в гилдията остават основно дами над 55 години.
Документът, който ще направи учителската професия регулирана, предвижда още една голяма промяна — повишаване на практическата подготовка на учителите. У нас тя е около 150 часа, докато в страни като Латвия и Испания е над 850 часа, посочва в. "Труд”.