Ново мобилно приложение на КНСБ ще помага на работници и клиенти да подават сигнали срещу некоректни работодатели и да дават позитивни примери за мястото, на което работят. VOX KNSB вече е налично във всички платформи за мобилни приложения – за Android и iPhone. Апликацията бе представена днес от вицепрезидента на КНСБ Пламен Нанков.
Приложението е част от кампанията на синдикалната организация "Сивото убива". Тя е разработена по проект "Активно гражданско участие за превенция и ограничаване на недекларираната заетост в България", финансиран от Оперативна програма "Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Основната цел на проекта е разработване и отправяне на препоръки за подобряване на регулаторната среда и ефективността на политиките за превенция и ограничаване на недекларираната заетост в България при спазване на принципа на открито и отговорно управление.
VOX KNSB е уникална, абсолютно безплатна услуга, която позволява на всеки да подаде сигнал до КНСБ, а оттам и до всички държавни институции за нередности или позитивни примери както на работното си място, така и в търговски обекти, в които е получил лоша услуга или пък е забелязал измама за фиска.
Анонимността на подалите сигнала е абсолютно гарантирана и единствено администраторите на КНСБ разполагат с данните на подателя. VOX KNSB позволява сигналите, които се подават, да стигат до голяма група от хора, които могат да ги подкрепят, споделят в социалните мрежи или просто да следят какво се случва с решенията на проблема. За да се гарантира автентичността на сигнала, може да бъде приложен снимков материал, а приложението автоматично регистрира локацията, откъдето се подава.
Сигналите, които се подават, могат да бъдат споделяни в социалните мрежи и варират от заплата в плик, през липса на трудов договор до неиздаване на касови бележки. В рамките на проекта приложението ще бъде представено в 28 града на страната, както и на мобилни шатри в големите населени места на България.
Пламен Нанков призова работещите у нас да използват активно приложението и да подават сигнали срещу некоректни практики на работодателите. Според него така те сами ще помогнат да продължи тенденцията от последните 10 години, през които делът на сивия сектор у нас е намалял от 30 на 21%.