Длъжникът вече ще може да заяви вида на задълженията, които иска да погаси до започване на принудителното им събиране.
Това ще става, когато не е в състояние да погаси едновременно публичните си задължения, установявани от Националната агенция за приходите (НАП).
Днес на второ четене депутатите приеха промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Изменението беше внесено от народния представител от ДПС Йордан Цонев, предаде БТА.
Задълженията са разделени на дългове за данъци и други задължения за централния бюджет, за здравноосигурителни вноски за бюджета на НЗОК, за задължителни осигурителни вноски за социалноосигурителните фондове, администрирани от НОИ и за вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
С постъпилата сума от длъжника сума се погасява задължението от съответния вид, срокът за внасяне на което изтича най-рано към датата на плащането. Ако срокът за внасяне на две или повече публични задължения от един и същ вид изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно.
Внесените по сметки на НАП суми за бюджета на НЗОК и за социалноосигурителните фондове, администрирани от НОИ, се превеждат ежедневно по сметка на двете институции, приеха депутатите.
Определен е и редът, по който се погасяват задължения, съществуващи до влизането в сила на този закон.
Промените в ДОПК са изготвени заради Решение 2 от 4 февруари 2014 г. на Конституционния съд за обявяването на противоконституционни на част от текстовете в кодекса. В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта са предложени промени в Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване с цел запазване на правата на самоосигуряващите се лица и на здравно осигурените лица да посочват кое от задълженията си погасяват.
Припомняме, че Конституционният съд определи "единната сметка", въведена от бившия финансов министър Симеон Дянков, за противоречаща на основните права на гражданите.