Опростихме 77% от държавния дълг на Замбия

Със споразумение със Замбия България ще се опита да си върне част от дълг, просрочен повече от 20 години

по статията работи: Деляна Петкова | 23.02.2011 | 17:06

На днешното си заседание Министерският съвет одобри проект на споразумение със Замбия, с което ще се уреди проблемът със замбийския правителствен дълг към България.

Проектът предвижда обратно изкупуване на дълга при изплащане на 23 на сто от консолидирания му размер и трансформиране на остатъка от 77 на сто в официална помощ за развитие, съобщават от пресцентъра на правителството.

Изплащането на договорената сума в размер на 1 886 104,85 щатски долара ще се извърши на четири вноски в рамките на една календарна година след влизането в сила на споразумението.

В случай на неизпълнение на задълженията за плащане, задължението ще стане дължимо и платимо на една вноска в рамките на 60 дни от датата на започване на закъснението. Предвидено е при подобно закъснение върху цялата неизплатена сума да се начислява лихва от 2% годишно след 30-ия ден от закъснението.

Сключването на споразумението между българското и замбийското правителство ще позволи да се събере задължение, просрочено повече от 20 години.

Предвиденото предоставяне от българска страна на част от общата сума от дълга като официална помощ за развитие е в унисон с политиката на Европейския съюз по този въпрос и съответства на ангажиментите на България като държава-член на Общността.

 


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.