Министерство на земеделието и храните (МЗХ) ще изработи план за развитие на тютюневия сектор в България.
Това се разбраха на среща в Министерство на финансите в понеделник вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов, председателят на комисията по земеделие в Народното събрание Десислава Танева, народни представители и тютюнопроизводители, съобщиха от земеделското ведомство.
Планът беше поискан от вицепремиера Дянков, тъй като той е необходим, за да мотивира необходимостта от разходването на бюджетни средства за подпомагане на сектора, обясняват от МЗХ.
Планът на министерството ще включва мерки за развитие на необлагодетелстваните райони с акцент върху отглеждането на тютюн и алтернативна заетост. В него трябва да залегнат конкретни действия за преструктуриране на отрасъла.
На срещата е постигната договореност да се сформира незабавно работна група, която да изработи план. Към групата ще бъдат привлечени експерти и от други ведомства - като Министерство на труда и социалната политика, на финансите, на икономиката и представители на самите тютюнопроизводители.
Освен това, ще се създаде и специфична мярка за подпомагане на тютюнопроизводството по Програмата за развитие на селските райони.
За да бъдат отпуснати тези средства, трябваше да се получи разрешение от ЕК, тъй като според европейските договорености 2010 година беше последната, в която тютюнопроизводителите можеха да получат национални доплащания.
От 2011 година те ще бъдат спрени, а производството трябва да бъде пренасочено към други култури. Според производителите обаче тютюнът няма много алтернативи.
Сред присъстващите на срещата бяха още Цветан Филев, председател на Националното сдружение на тютюнопроизводителите в България, Фикрет Бекир, председател на Сдружението на тютюнопроизводителите от Североизточна България, производители и координатори от Свиленград и Харманли.
Те поставиха за обсъждане проблемите на тютюнопроизводителите, свързани с изкупната кампания за 2010г. iNews припомня, в последните две седмици тютюнопроизводители протестираха на няколко места в страната с искане за повишаване на изкупните цени и за изплащане на субсидиите наведнъж, а не както е предвидено на два транша. Според производителите изкупните цени са изклюбително ниски.
Представители на тютюнопроизводителите настояха на вчерашната среща и за по-активна роля от страна на търговците на тютюн и за ускорено изкупуване на продукцията.
Нотифицираната държавна помощ за 2011 г. и за 2012 г., която тютюнопроизводителите ще получат, е 143 млн. лв. При преизпълнение на бюджета тютюнопроизводителите ще получат почти половината от тези пари през юли или август 2011 г.