Хората в панелките у нас отдавна се оплакват от високи и несправедливи сметки за парно. В същото време обитателите на по-модерните жилищни блокове почти не се жалват от такива проблеми. Основната разлика идва от системата за толоснабдяване, която в двата типа блокове е коренно различна. В старите панелки инсталациите са изградени по т.нар. вертикален метод и тръбите минават през всички апартаменти. Докато в новите се използва хоризонталната система, при която всяко жилище има на входа индивидуален топломер и така се получават хем по-ниски, хем справедливи сметки за парно.
Не рядко през последните години се чуват изказвания, че няма да е лошо системата в панелките да се смени с по-модерната. Но в същото време редица експерти обясняват, че процедурата е сложна, скъпа, а и самото преустройство ще създаде неудобство за хората предвид многото къртене. Оказва се обаче, че нещата не са съвсем така. Доказва го експериментален проект на пловдивската "ЕВН България Топлофикация". От дружеството са променили системата на един от топлоснабдените блокове с хоризонтална за своя сметка и ефектът е поразителен.
Става въпрос за блок, строен през 1975 г. с 28 апартамента. Проектът е струвал малко над 10 500 лева или по 377 лева на апартамент. Самото преустройство на инсталацията е отнело 20 дни. През следващия отоплителен сезон в панелката се случва буквално чудо. За предходната зима всеки от апартаментите е платил общо за всички месеци с парно по 97.40 лева за сградна инсталация. След ремонта същата тази енергия е коствала на всяко жилище по 12.69 лева. Което представлява намаление от почти 87%. Паралелно с това всеки клиент е получавал сметки за топла вода и парно според реалното количество топлоенергия, влязло в жилището му и отчетено съответно от индивидуалния топломер. Точно както при новите и модерни блокове, обясни регионалният мениджър на ЕВН за България Роберт Дик.
Естествено и след модернизацията сметките на хората и това, което плащат за сградна инсталация, зависят от потреблението и температурите навън. Така например през декември м.г., когато специално в Пловдив все още не бяха настъпили чак толкова сериозни студове, средно за сградна инсталация във въпросния блок всеки апарамент е платил по 3 стотинки. Не така обаче стоят нещата през мразовития януари. Тогава тя е излязла по 4.65 лева на апартамент. Което на фона на останалите абонати отново е драстично по-малко.
Освен драстично намаляване на сметките за парно и топла вода, чрез преустройството на инсталацията в блока се ликвидират и конфликтите между съседите. При масовата практика с монтирани разпределители по радиаторите (които хората неправилно наричат топломери), почти няма топлофициран блок в България, където да няма съмнения, че някой краде парно. А и много често се стига и до реални междусъседски разправии и дори сблъсъци по тази тема. Докато при преустроената панелка, която в ЕВН наричат проект "Феникс", такива ситуации липсват, стана ясно още от думите на Дик.