Цената на парното и топлата вода в София ще намалее от утре почти двойно повече спрямо очакваното. Докато предварителните намерения на Комисията за енергийно и водно регулиране бяха цената за столичани да падне с около 3%, според взетото днес окончателно решение тарифата се намалява с 5.64 на сто. Така "Топлофикация София" се нарежда в средата на таблицата по сваляне на цената на парното и топлата вода за битови абонати спрямо дружествата в останалите топлофицирани градове. При тях намалението започва от значително под 1% и достига до близо 12 на сто. На рекордно сваляне на цените от утре ще се радват клиентите на врачанската топлофикация. За тях сметките от следващия месец падат с 11.59%. Почти с толкова – 11.32% се намалява цената на "Топлофикация Разград". В Плевен също могат да са доволни – там тарифата пада с 9.13% спрямо действащата в момента. Във Варна и Бургас поевтиняването е съответно с 4.89 и 4.33 на сто. Най-незначително намаление на цената на парното има за абонатите в Пловдив и Велико Търново. В Града под тепетата тарифата се намалява с 0.17%, а в старата столица – с 0.53 на сто.
Причината за свалянето на цените на повечето топлофикации е сериозният спад в тарифата, по която "Булгаргаз" ще продава синьото гориво през следващите 3 месеца. От утре цената на природния газ пада с 23.02% спрямо тази, по която потребителите го купуваха от Нова година насам. Така от утре топлофикациите и останалите потребители ще плащат за 1000 куб. метра по 312.21 лв. лв. без ДДС и акциз.
Без промяна обаче остават цените ба парното и топлата вода в градовете, където топлофикациите използват въглища, а не природен газ. Това са Габрово, Русе и Сливен, където се запазва сега действащата цена.
Поевтиняването на синьото гориво позволи и това да се случи с преференциалната цена, на която НЕК изкупува токът, произведен от когенерациите на топлофикациите. Така от 1 април тя пада с между 14 и над 20%. Най-сериозно намаление е предвидено за топлофикационните дружества в София и Велико Търново, където преференциалната тарифа пада съответно с 20.4 и 20.6%. По този начин КЕВР вероятно подготвя почвата за намаление на крайните цени на тока при преразглеждането на тарифите по цялата верига в електроенергетиката, което трябва да стане на 1 юли. Още преди днешното решение пък от бизнесът в България поискаха това да се случи още сега, тъй като има достатъчно големи предпоставки покрай поевтиняването на газа. Освен това браншновите организации обвиниха регулаторът, че субсидира битовите клиенти на топлофикациите за сметка на всички потребители на ток в България – от най-малкото домакинство до най-големия завод, след като намалява само цените на парното, което се ползва само в отделни градове, вместо на тока, който се купува в цялата страна.
Промяна в цените на парното и топлата вода (с ДДС)