Българската народна банка извършила редица грешки спрямо случая КТБ АД, но хората няма да позволят на БНБ да им се подиграва. Това каза в интервю за "Труд" омбудсманът Константин Пенчев. Той настоя да се вземе незабавно решение за финансовата институция.
"Има криза и единственият орган, който може да вземе мерки, бездейства. Не трябва да се тупа топката. Всеки ден, в който банката стои затворена, шансовете за оздравяването ѝ намаляват", коментира Пенчев.
Общественият посредник коментира, че още от първия ден се разиграва сценарий спрямо Корпоративна търговска банка. "У хората години наред се насаждаше убеждението, че това e една от най-добрите и стабилни банки, а изведнъж им се каза, че тя е несигурна. Така се случи най-естественото - хората започнаха да си теглят парите и КТБ беше поставена под специален надзор", каза Пенчев.
Той посочи, че първата грешка на централната банка била, че внушила със специалния надзор само спиране дейността на банката и не е предприела никакви други мерки.
Омбудсманът уточни, че надзорът е законов инструмент за оздравяване на КТБ АД, като целта е проблемът да не ескалира, коментира общественият медиатор.
"Затова имаше идеи, подкрепени от Европейската комисия, че банката трябва лека-полека да започне да отваря врати - вложителите да разполагат с част от влоговете си. Говореше се за до 1000 лв. месечно. Над 100 000 вложители имат до 1000 лв. в КТБ и така техният проблем щеше да се реши напълно. Без мотиви БНБ отказа да направи дори това", добави Пенчев.
Той каза, че е получил сигнал, че квесторите не приемали плащанията на хората по кредитите, което е единствената разрешена операция във финансовата институция. Същевременно продължавало събирането на такси за обслужване на сметки. Пенчев каза, че е писал до квесторите.
Омбудсманът е категоричен, че БНБ дължи информация за намеренията си "въпреки мантрите", че парите обичат тишината и свещената банкова тайна. Общественият посредник каза, че Иван Искров и подчинените му не отговарят на десетките писма от вложители, организации, комитети. Облигационерите, които не си получиха парите, също тънели в неведение.
Пенчев заяви, че явно управителят на БНБ знае, че КТБ АД може да бъде оздравена, но централната банка не желае да поеме отговорност за това и изчаква изборите.
"Ако някой си мисли, че ще повторим безропотно кризата от 1996-1997 г. и хората по опашките със сълзи на очи ще гледат как им изчезват спестяванията, се лъже. Времената са други, институциите са други и гражданите са други и няма да позволят да се подиграят с тях по този начин", заплаши омбудсманът.
Правните аргументи на БНБ както за липсата на мерки при надзора, така и за отказа да разреши частични плащания на депозити, са абсолютно несъстоятелни. Те изкривяват закона, стана ясно от думите му.
Пенчев беше категоричен, че хората трябва да си получат парите, а някой да плати за нервите и паниката, които им бяха причинени.
"Най-страшният урок и най-голямата последица от кризата с КТБ за банковата стабилност е, че всички видяха, че когато някои властимащи решат да съборят която и да е банка, ще го направят, защото по-силен от държавата няма", добави той.