С 41 млн. лв. до 87 млн. лв. се е увеличила общата печалба на развиващите дейност в България банкови институции, показват данни на Българската народна банка (БНБ).
През месеца е извършена допълнителна обезценка за 103 млн. лв., която се покрива изцяло от нетния лихвен доход (234 млн. лв.) и нетните приходи от такси и комисиони (57 млн. лв.).
Активите в банковия сектор нарастват с 0,6% за месец и достигат 73,9 млрд. лв., като растежът е финансиран от увеличението на привлечените средства и капитала.
През февруари кредитната активност остава ниска. Брутните кредити и аванси нарастват с едва 0,1% (61 млн. лева) поради увеличението на вземанията от кредитни институции със 146 милиона лева (1,9%).
Корпоративните заеми забавят намалението си до 0,2% (80 млн. лева), а експозициите на дребно остават без промяна. Жилищните ипотечни кредити нарастват с 0,1%, а потребителските заеми продължават да намаляват (с 0,2%).
От БНБ отчитат, че в рамките на месец февруари привлечените средства отчитат растеж с 0,6% (391 милиона лева). Депозитите от граждани и домакинства се увеличават с 0,9% (244 милиона лева) и достигат 45,2% от общата сума на привлечените средства в системата.
Ресурсът от кредитни институции нараства със 119 милиона лева, а този от институции, различни от кредитни – с 24 милиона лева. Делът на местните ресурси в общата сума на привлечените средства е 77,2%.
Петте най-големи банки по размер на активите у нас към февруари са:
1. УниКредит Булбанк
2. Банка ДСК
3. Обединена българска банка
4. Юробанк И Еф Джи България (Пощенска банка)
5. Райфайзенбанк (България)