За последните две десетилетия употребата на плодови сокове в Европа почти се е удвоила. За мнозина те са част от по-здравословния начин на живот. Какво обаче пием наистина: сокове, нектари или смесица от двете?
Нова европейска директива цели да подобри стандартите за производство на сокове и да помогне на потребителите да се хранят по-здравословно, съобщават на сайта на Европейския парламент.
80% от соковете, продавани в ЕС, идват от Бразилия и САЩ. ЕС е най-големият вносител на портокалов сок в света. Вносът обаче е свързан и с високи емисии на въглероден диоксид, идващи от транспорта.
По тази причина и в комисията по околна средна към Европейския парламент бяха представени мерки, които поощряват употребата на сокове местно производство, които отговарят на европейските стандарти за качество и за справедливи условия на труд.
Има и други ползи от използването на европейска продукция - производители като САЩ и Бразилия садят цитрусови култури специално за производство на сокове. Производителите от ЕС обаче използват плодове, които не могат да се реализират на пазара за пресни плодове (заради размера си, например), но са подходящи за качествени сокове.
Това "гарантира, че се събират всички плодове (избягва се унищожаването на продукция, която не е подходяща за пряка продажба или която остава необрана на полето...)", заявяват от комисията.
На производителите от ЕС и за в бъдеще ще бъде позволено да смесват портокаловия сок с до 10 процента сок от мандарини.
Повече защита на потребителите
Евродепутатите настояват още за повече информация за потребителите. За много купувачи не е ясна преди всичко разликата между соковете, които не би трябвало да съдържат захар и нектарите, които са обогатени със захар или подсладители.
За диабетиците, децата и хората с наднормено тегло обаче е важно да знаят дали продуктите съдържат захар или не.
Темата за безопасността на хранителните продукти е централна за работата на Комисията по екология тази пролет. В комисията бе гласуван доклад, който позволява на държавите членки да забранят култивирането на генно модифицирани организми по екологични съображения.
Депутатите настояват още за по-строг контрол при използването на антибиотици в животновъдството, както и за етикетиране на продуктите от клонирани животни и техните потомства. По последната тема не бе постигнато съгласие със Съвета.