По това време на годината - бюджетно време, винаги финансовият министър е виновен за почти всичко в държавата. Така финансовият министър Симеон Дянков отговори на обвиненията на лекарски и пациентски организации, че е опасен за общественото здраве. Проблемът в здравеопазването е не липсата на пари, а липсата на реформи в сектора, каза министърът на финансите Симеон Дянков пред БНТ.
Той показа данни на Сметната палата за последните четири години, според които правителството на ГЕРБ е дало около 2,7 млрд. лв. повече за здраве в сравнение с предишното управление на Тройната коалиция.
"Това са близо 700 млн. повече на година. Къде са тези 700 млн. - те отиват в здравеопазването, доволен ли е някой от здравеопазването - не", каза Дянков. Според него реформата в здравния сектор трябва да дойде от самия сектор, а не от финансовото министерство.
"Нищо не сме преразпределяли от парите за здравеопазване и това няма как да стане. Парите са много, въпросът е, че организацията в здравеопазването не е добра. Наливаш, наливаш, а качеството е същото, както е било и преди", каза финансовият министър.
Дянков направи сравнение и на парите за пенсиите, давани от Тройната коалиция за периода от юли 2005 до юни 2009 година, и на даваните от ГЕРБ за периода от юли 2009 година до настоящия проектобюджет. Разликата е над 9 млрд. лева. В социалната сфера това правителство дава много и то в период на световна и европейска икономическа криза, добави Дянков.
Той представи официалните данни на БНБ за фискалния резерв към 31 юли 2009 година, когато ГЕРБ дойде на власт. Тогава фискалният резерв беше 7 710,5 млн. лева, към 30 септември 2012 година е резерв е 7 171 млн. лева. Разликата е около половин милиард лева, а не 5 милиарда, както те твърдят, заяви финансовият министър. Освен тези данни, които са парите в БНБ, трябва да се смята и какви неплатени сметки има – те са ни оставили 2 158,5 млн. лева неплатени сметки за Цанков камък, за въртолети, фрегати и т.н., каза той.
На въпрос защо най-затъналата държава Гърция има по-високи пенсии отколкото в България, финансист номер едно каза: "Защото те не са имали 40 години комунизъм. Не съм привърженик на идеята за коледни заплати или пенсии. Ако до ноември кумулативно за годината имаме излишък, министър Тотю Младенов може да мисли как да го разпредели", посочи още Дянков.
Относно Бюджет 2013 Дянков каза, че може на второ четене да се предвидят допълнителните 20 милиона към бюджета на МОМН за увеличаване заплатите на учителите. Другото предложение е за 30 милиона за детски градини в София, Варна, Пловдив, Велико Търново, Стара Загора и Плевен.
"Това ни е третият бюджет и е последователна политика, за да имаме един естествен буфер. Тук няма нищо предизборно, а начин, по който финансовото министерство работи", отговори Дянков на съмненията, че правителството цели да създаде буфер в бюджета, който да използва предизборно догодина.
"Човешките съдби се изчисляват с бюджетите, които са дадени", каза Дянков.