Поскъпването на електроенергията ще бъде отложено. Това вече може да се смята за окончателно решено, след като вчера Парламентарната комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ прие на първо четене внесените промени в преходните и заключителните разпоредби на Закона за енергетиката. Одобреният проект е на ГЕРБ и дава възможност ценовият и регулаторен период за електро- и топлоенергетиката да бъде отложен с един месец, т.е. вместо от 1 юли новите по-високи цени на тока да влязат в сила от 1 август.
Именно срокът на отлагането обаче се превърна в обект на спорове в управляващата коалиция. Още във вторник, по време на гласуването на поправките в комисията, от Патриотичния фронт обявиха, че настояват за тримесечно отлагане, което означава поскъпването да се случи в началото на октомври. Аргументът може да се приеме за основателен - един месец е крайно недостатъчен да се случи нещо съществено в инерционна система като енергетиката, дори няма да даде възможност да бъдат проведени предвидените проверки на АДФИ във ВЕИ сектора и да бъдат открити реални резерви за намаляване на разходите в държавните дружества. А това е базово условие КЕВР да вземе информирано решение за корекция надолу на сегашните си разчети за цените на тока. Три месеца наистина биха осигурили възможност да се случи това.
Цялата работа обаче започна да изглежда като постановка, след като днес представител на Реформаторския блок обяви, че ще предложи окончателното решение на КЕВР за цените на електроенергията да бъде отложено с 6 месеца.
"Не съм съгласен отлагането на решението за цената на тока да е с 1 месец, държа да се отложи с 6 месеца. За един месец нито проверки ще има, нито мерки ще се вземат. Законът го приехме преди два месеца, наредба не се написа за това време, сега се твърди, че мерки ще бъдат взети за един месец – това не е реалистично. Няма да подкрепя решение за един месец отлагане, а за 6 месеца". Това каза пред Парламентарната група на РБ днес Димитър Танев от ДБГ и потвърди пред реформаторите, че трябва да има яснота за причините за предложеното увеличение на тока и в тая връзка КЕВР да бъде изслушана в парламента.
Какво толкова се случи за тези няколко месеца, че се налага такова увеличение на тока, попита той. При изслушването на кандидатите за КЕВР, когато тя се структурираше, не чух някой от тях да обяви във визията си вдигане цената на тока. Това не е шега – това беше преди няколко месеца и не може тогава да не са можели да направят прогноза за подобно увеличение, каза Димитър Танев. Той подчерта, че следва да се даде прогноза поне за 1 година напред, за да е ясно какво ще се оптимизира.
Ако бъде прието това предложение, началото на новия ценови период отива чак в януари, а с това и поскъпването на тока. Решение, което е твърде удобно за управляващите партии от гледна точка на предстоящите избори през ноември. Тук аргументът, че трябва да се осигури достатъчно време за проверките, вече не е адекватен, защото 6 месеца са огромен срок, а проблемът с дефицита в НЕК вече на път да блокира цяла електроенергийна система.
Освен това през януари пазарът вече трябва да се либерализира и да заработи електроенергийната борса. Как ще участват на отворения пазар компании, които стотици милиони, а някои дори милиарди задължения, а други не могат да си съберат вземанията, които са в същия порядък. Всичко това, заедно с дългосрочните договори, ще изкриви свободния пазар и ще струва скъпо на потребителите. При свободното договаряне компаниите най-вероятно ще опитат да стопят загубите си от дългогодишното потискане на цените и това може да доведе до драстично поскъпване на тока, прогнозират експерти.
Иначе в предложението на представителите от РБ има и доста полезни и важни неща.
Депутатите на ДБГ настояваме за отваряне на договорите в енергетиката - те на практика в момента са тайни и никой не може да добие яснота за условията и цените в тях. Настояваме и да се подкрепи решението на Национален съвет на ДБГ от Добрич да се започне одит от Сметна палата на всички държавни предприятия и търговски дружества с над 50% държавно или общинско участие в енергетиката, категоричен бе заместник-председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Димитър Танев.
Според него не става дума да се направи одит само за законосъобразност, но и за целесъобразност. Какво значи да има бюджет за реклама на АЕЦ "Козлодуй" - докога ще се наливат пари от хората и от бизнеса за такива неща, без да се правят оптимизации, попита Танев.
Зеленогорски добави, че депутатите с интереси във ВЕИ трябва да се съобщят, да им се кажат имената, за да не се обвиняват всички депутати заради интереса на група хора. Ние не сме експерти, а политици и не можем да приемем предприемачите и хората да плащат за чужди постъпки. Аз съм готов да прочета списъка на депутатите с интереси във ВЕИ от парламентарната трибуна, за да ги знаят всички, декларира още съпредседателят на Парламентарната група на РБ.