През последните 3 месеца на изминалата година трудещите се българи са изработвали средно по 18.60 лева на всеки час на работното си място. Това става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ) за производителността на труда. Общо в България през периода октомври-декември 2016 г. заетите в икономиката ни лица са били малко над 3.289 млн. души. Те са отработили общо 1.384 млрд. часа. Освен това данните на статистиката показват, че изработеният брутен вътрешен продукт на всеки един от работещите българи се е увеличил с почти 3% спрямо четвъртото тримесечие на 2015 г.
На едно заето лице се падат 7 843.3 лв. от текущия обем на БВП на страната ни, което означава, че всеки е създал средно 18.60 лв. БВП за един отработен час. Брутната добавена стойност средно на работещ през разглеждания период реално се увеличава с 2.4% и с 2.3% за един отработен човекочас спрямо съответното тримесечие на предходната година.
Най-много пари за работодателите си генерират хората, заети в сектора на услугите. Там всеки работник е произвел средно 7 694.60 лева брутна добавена стойност, което означава, че за всеки час му се падат по 17.80 лева. Това, според други данни на НСИ, е и най-големият сектор от българската икономика според дял на БВП и добавена стойност. На второ място пък се нареждат работещите в сферата на индустрията. Там за последното тримесечие на един зает се падат средно по 6 174.60 лева или по 14.60 лева брутна добавена стойност за всеки отработен час. Най-нисък показател в това отношение се отчита при заетите в аграрния сектор. За последните 3 месеца на 2016 г. всеки работник е генерирал по едва 1 420.10 лева от брутната добавена стойност от родната икономика или съответно по 3.80 лева на всеки час.