Търсенето на камиони и тежкотоварни превозни средства на Стария континент в началото на тази година намалява, показват данните на Асоциацията на европейските производители на автомобили (ACEA).
От Асоциацията съобщават, че като цяло регистрациите на нови камиони в Европа са с 4,7% по-малко на годишна база. Като цяло са направени 141 хил. нови регистрации на тежкотоварни превозни средства.
Германия обаче е единствената голяма икономика на Стария континент с ръст на новорегистрираните камиони. Увеличението е в рамките на 3,1%, но това изглежда значително по-добре на фона на спада от 1,8% във Франция или от 8,1% във Великобритания.
Кризата се отразява значително в страни като Испания или Италия, където понижението е съответно от 21,1% и от 31,2 на сто.
От Асоциацията анализират данните от регистрациите на товарни автомобили в няколко сегмента. По отношение на лекотоварните ванове (до 3,5 тона) новите регистрации в Европа са с 6,4% по-малко. Франция обаче остава най-големият пазар, въпреки 2,6-процентния спад през януари. Като цяло в Европа са регистрирани 114 хил. нови вана.
Данните на ACEA за България показват, че през първия месец на годината има 250 регистрирани вана. Спрямо миналата година има ръст от над 20%. По останалите категории – автобуси, товарни камиони (над 3,5 тона), както и камиони над 16 тона, за нашата страна от Асоциацията нямат данни.
Като цяло в Европа са били регистрирани 18,9 хил. камиони над 16 тона. По този показател има ръст от 3,9 на сто спрямо миналия януари. Значителен ръст има във Великобритания, където увеличението е от 35,8 на сто. В същото време обаче в Германия е записан спад от 1,6%. Значително е понижението в Испания (-12,6%), както и в Италия (-13,5%).
Ръст записват и регистрациите на лекотоварни камиони (с тегло над 3,5 тона). През януари на годишна база има увеличение от 4,5 на сто или общо 24,5 хил. такива превозни средства.
В същото време регистрациите на автобуси намаляват с 4,5 на сто през януари.
От големите икономики на Стария континент значително се повишават регистрациите във Великобритания (24%), както и в Германия (18,9%). В Испания обаче цифрите са трагични – регистрациите са с 63,5% по-малко. Спад от 35,2% записват и в Италия.