Президентът Росен Плевнелиев изключи КТБ от плана за държавна подкрепа на банките. Това стана ясно от изказването на държавния глава, който бе на посещение в Брюскел. На 31 август 2014 г. изтича срокът, в който България ще представи пред Еврокомисията своя план за държавна подкрепа за банковия сектор, заяви днес Плевнелиев.
Брюксел разреши подкрепата в края на месец юни тази година, а още миналата седмица представители на Еврокомисията и Европейската централна банка са били в София и са се срещнали със служебното правителство и ръководството на БНБ.
От плана обаче се изключва КТБ, " която е специален случай", заяви Плевнелиев и добави, че "няма друга българска банка, която да е като КТБ". Заради това и се налага казусът с КТБ, който е "различен и специален", да се разглежда отделно, смята президентът.
Идеята на плана е държавата да осигури подкрепа за платежоспособни банки, които имат нужните капитали, но страдат от ликвидна криза. От изказването на Плевнелиев не става ясно какво точно е специалното на случая с КТБ и как ще се процедира с банката. Според подготвения план подкрепата за банките се очаква да бъде като вид държавна помощ, която трябва да бъде възстановена на държавата впоследствие.
"Европейската комисия получи всички данни, отнесе се много позитивно към предложения план за преструктуриране и за предоставяне на държавна подкрепа. Очакваме много бързо той да бъде одобрен и същевременно всички останали банки и една от големите структуроопределящи банки, която беше предмет на подобна подкрепа, няма да имат абсолютно никакъв проблем", каза още Плевнелиев в Брюксел. "Извън специалния казус "КТБ" Европейската комисия е наясно, получила е документите, ще бъдат обработени навреме и за очаквам спокойствие, стабилност и плавен преход за всички останали", добави президентът.
Според правилата в ЕС банките трябва да издължат помощта за 5 години, но у нас това може да стане по-рано, заяви още държавният глава.