Над 6 млрд. евро е стойността на стоките, които страната ни е продала на съседните Турция, Румъния, Гръция, Сърбия и Македония. Около 2,1 млрд. евро са влезли у нас от търговията с Япония, Китай, Виетнам, Корея и Индия, като търговците те първа пробиват на тези пазари.
Най-големият ни търговски партньор на Балканите е Турция.
Ръстът на износа за югоизточната ни съседка за миналата година е 12,5%, като в общата класация на пазарите я нарежда на второ място след Германия .
Турция купува от нас основно петролни продукти, които са около 30% от износа. Следват рафинираната мед и медните сплави. Следват отпадъци от чугун, желязо или стомана, необработено олово, информира в. "24 часа". Електроенергията заема около 3% от общия износ за Турция.
По думите на Диана Найденова, директор на международната икономическа политика в ресорното министерство, през последните три години числото на положителното салдо при търговията с югоизточната ни съседка става все по-голямо, като за миналата е 768,2 млн. лв.
За Турция изнасяме още семената от слънчоглед, включително и натрошени, от рапица, царевица и ориз. Има и български фирми, които успешно изнасят сладки и бисквити.
Експортът включва още златарски изделия, нишесте, сурови овчи кожи, живи овце и кози, сярна киселина, пътнически, товарни автомобили и състезателни коли.
Найденова обясни, че през последната година се наблюдава тенденцията да изнасяме основно суровини и продукти с ниска добавена стойност.
За Румъния износът ни за миналата година е в размер на 1,670 млрд. евро. Положителното салдо в търговията ни е едва 7 млн. и въпреки това Румъния продължава да е на второ място при продажбите на Балканите. За северната ни съседка водят продажбите на пръти от желязо, пшеница и ръж, на трактори и медикаменти.
Български фирми са намерили там пазар и за машини за събиране на реколта или вършитба, преси за слама или фураж, косачки за трева и сенокосачки, че дори и машини за сортиране и почистване на яйца.
Имаме присъствие и на пазара за кафе, като го изнасяме печено, декофеизирано, продаваме им дори черупки и люспи от кафе както и заместители на тази напитка. През Дунав мост минават и товари с шоколад и други продукти, съдържащи какао, както и захар от захарна тръстика и цвекло, и чиста захароза в твърдо състояние.
Близо 5% е ръстът на износа ни за Гърция през миналата година. Салдото обаче е отрицателно в размер на 42 млн. лв., което означава, че сме внесли повече стоки, отколкото сме продали.
И тук водещи са петролните продукти. В листата влизат и трикотажни и плетени ризи, блузи, шити костюми, сака, поли и панталони.
За южната ни съседка изнасяме още пилешко месо – прясно, замразено о охладено, както и сирене, и извара.
Друго перо са алкохолните напитки, тютюните, електроенергията, дървата за огрев.
От данните на външнотърговския стокообмен става ясно, че износът ни за Сърбия е почти толкова, колкото и за Македония.
За 2012 г. в Сърбия сме продали стоки за 442 млн. евро, а в Македония - за 392 млн. И за двете страни имаме свиване на продажбите по 36 и 69 млн. евро. Салдото обаче ни е положително - изнасяме с по 192 и 136 млн. повече, отколкото внасяме. За западната ни съседка изнасяме най-много петролни продукти, мед и медните сплави в необработен вид. Експортираме и електроенергия и медикаменти.
Интересното е, че сме стъпили на пазара на хлебарски, тестени изделия и бисквити, като се изнася дори нафора.
И в Македония водещите стоки, които продаваме, са петролни продукти и еленергия. За там обаче изнасяме и слънчогледово олио. На македонците продаваме още каменни въглища, брикети и други твърди горива.