Прокурорите сами да искат информация от банките при данни за извършено престъпление, а не както е към момента да се обръщат към съда за разрешение за разкриване на банкова тайна. Промяна в закона за кредитните институции предлага Софийската апелативна прокуратура. Това става ясно от отчетния доклад за 2013 г. на главния прокурор Сотир Цацаров.
Документът се базира на отчетите за миналата година на прокуратурите в страната, националното следствие, МВР, ДАНС, министерствата на отбраната и финансите, информира в. "24 часа". От докладът става ясно, че изменените правила могат да се приложат и в данъчния кодекс, когато прокурорът иска данъчна или осигурителна информация. Като резултат се очаква промените да ускорят и да направят по-ефикасен процесът на разследването.
В документът предлага още в закона срещу изпирането на пари да има текст, посочващ конкретните правомощия на прокурора по замразяването на подозрителни операции и сделки.
Съществуват и идеи засягащи Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК), като задържаните акцизни стоки да бъдат унищожавани преди приключване на следствието. Това се отнася най-вече за цигарите. Предложените изменения за НПК са свързани и с това, гражданите , срещу които са били използвани спецразузнавателни средства (СРС), да бъдат информирани за това впоследствие. Относно подсъдимите с тежки присъди с над 10 г. затвор да излежат присъдата си под домашен арест, гаранция или подписка, като се предвижда възможността те да носят електронна гривна за следене.
Документът сочи още, че през миналата година подслушването и следенето са намалели. Използвани са спецсредства по 1 018 дела, което означава че по 6,4% от общо наблюдаваните престъпления.
1 840 искания до съда за прилагана на СРС са били изготвени през 2013 г. Най-често прилаганите оперативни способи през миналата година са били подслушване – 1602, или 35,3% от всички СРС-та. След това се нарежда наблюдение – 1267, или 27,1% , проследяване – 1258 (27,7%). Способът "доверителна сделка” е използван в 15 случая, а "контролирана доставка” – в 35. В 15 разследвания е имало агенти по прикритие.
Докладът показва, че слабото място на прокурорите са протестите срещу присъди от по-долна инстанция, като една от причините за това е нееднаквото разбиране на прокуратурата и съда при оценка на доказателствата.