Проучване: България ни е добро място за чуждите производства

Страната ни е на 7-ма позиция от 15 държави по привлекателност на средата за инвестиции

по статията работи: Георги Георгиев | 08.03.2014 | 15:11

България заема 7-мо място от общо 15 държави, които имат потенциал да привличат производствени дейности, сочи изследване на консултантска компания.

При изготвянето на класацията на "Кушман енд Уейкфийлд” са взети предвид разходите за труд, достъпът до пазари, рискът от природни бедствия, цените на тока и на имотите. В нея обаче не се уточняват критериите, по които са подбрани страните в класацията.

На първо място в класацията е Естония, следвана от Виетнам, Литва и Филипините. България е на трето място сред европейските държави. След нас са Унгария, Словакия и Чехия, пише "Труд".

Според Владимир Гюрджиев, експерт от партньорска фирма на "Кушман енд Уейкфийлд” сред причините България да е напред в класацията са нивата на данъците, както и твърде ниският риск от природни бедствия като наводненията и снежните бури, които значително затрудниха Западна Европа през последната зима. Друга причина за високия потенциал на България са ниските разходи за труд, смята Гюрджиев.

Статистиката излиза в светлината на плановете на правителството за реиндустриализация на България, която да изведе икономиката от кризата, припомнят от Econ.bg.

Наред с това в Европейският съюз тече мащабен дебат, чиято цел е една четвърт от БВП на държавите-членки на ЕС да се създава от индустрията за един достатъчно дълъг хоризонт.

За България това ниво е почти изпълнено, тъй като българската индустрия е някъде около 26% от БВП, посочи днес вицепремиерът Даниела Бобева.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


2 Viktor Qnchev 08.03.2014 | 16:36
така е освен,че тук е евтино, работниците са способни и без много претенции, аи има избор
1 Vanesa Apostolova 08.03.2014 | 16:03
Е че що да не сме ;) Евтина работната ръка и после останалото както и да е :Р

ТВ програма

Кино

  • Сега Религията днес /п/
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • 05:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 09:20 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 11:00 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 12:00 По света и у нас
  • 12:25 Новини на турски език
  • 12:30 Светът на жестовете
  • Сега "120 минути" - публицистично...
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 "Присъда" - сериал, с.2, еп.59 /п./
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • Сега "Кобра 11: Обади се!" - сериал,...
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Лабиринт към щастието" (премиера)...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.