За второ поредно тримесечие търсещите работа в България ще могат да се възползват от оптимистичната среда за наемане на служители. Това показват резултатите от последното Обзорно изследване на "Менпауър България" за заетостта.
Според данните най-големите възможности за заетост през следващото тримесечие ще бъдат предложени от публичния и социален сектор, както и от сектора на ресторантьорството и хотелиерството.
Работодателите от сектор "Производство” и "Финансови и бизнес услуги” също предвиждат стабилен темп на наемане на служители през следващите месеци.
В проучването на "Менпауър" участват 752 български работодатели, уточняват от компанията. 24% от тях обясняват, че планират да увеличат работната си сила, докато плановете на 10% са да я намалят. Тоест общият показател на нетния обзор на заетостта в страната е +14%.
36% от работодателите от публичния и социалния сектор, който включва образователни и обучителни фирми, листвани на борсата компании, здравни организации и други, имат намерение да наемат служители през следващите три месеца на тази година. В същото време само 7 % от този сектор планират намаление на работната сила. Нетният обзор на заетостта в тези сектори е +29%.
Прогнозите на сектора на ресторантьорството и хотелиерството също са обнадеждаващи, като работодателите отчитат нетен обзор на заетостта от +22%.
Най-много работа ще има в Пловдивския регион
Търсещите работа в Пловдивския регион ще могат да се възползват най-много от плановете на работодателите за наемане на служители.
Близо трима на всеки 10 работодатели планира да увеличи работната си сила през периода юли-септември и тяхната прогноза е представена от стабилните +21 процента.
Прогнозите за Европа, Африка и Близкия Изток остават смесени
Прогнозите за наемане на служители остават смесени в региона на Европа, Близкия изток и Африка, като 17 държави от всички 21 страни, включени в изследването, очакват положителни дейности, свързани с наемането на служители, показват още данните на организацията.
Нетният обзор на заетостта се подобрява в 13 държави в сравнение както с предишните три месеца, така и със същия период през миналата година. Подобно на миналото тримесечие най-силните планове за наемане на служители сред европейските държави са отчетени в Турция, Румъния, България и Полша, а най-слабите – в Испания, Гърция и Италия.
Секторът на производството изпъква значително, като резултатите показват, че набира сили в Европа – намеренията за наемане на служители се подобряват в 16 от 20-те държави в сравнение с миналата година.