Първата китайска инвестиция в земеделския сектор у нас е факт

Инвестицията обхваща 20 хил. декара земя в Северозападна България

по статията работи: Ивайло Ачев | 17.11.2011 | 18:16

Първата китайска инвестиция в земя у нас е вече факт, след като китайската компания "Тянджин Агробизнес" представи официално своя проект днес (17.11.11), съобщава Министерството на земеделието и храни (МЗХ).

Първоначалната инвестиция е в размер на 10 млн. евро, като на по-късен етап китайската компания ще вложи още 20 млн. лева. "Тянджин Агорбизнес" взима под аренда 20 хил. декара земя за производство на царевица, люцерна и слънчоглед. Основните масиви са край село Бойница, Видинска област. Производството е ориентирано към износ за Китай.

По повод инвестицията министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов изрази увереност, че китайската компания ще спомогне за развитието на региона. Той не пропусна да напомни, че в ЕС като цяло има тенденция за привличане на китайски капитали.

Среща имаше и между премиера Бойко Борисов и заместник-министъра на земеделието на Kитай Гао Хонбин, който е на посещение в България. В рамките на срещата беше изразена готовност за сключване и на двустранно
споразумение за фитосанитарни разрешителни за износ на растителни култури.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


3 Петър Стоянов 18.11.2011 | 11:30
Срам ме е хора, че ние не си обработваме богатите почви, ами не налага тия жълтурковци да идват тук с мръсните си социалистически парички да ни ползват земята. Срам ме е, че всичко живо отиде по градовете, а селата ни умират. Срам ме е, че Видин е най-бедната община в целия Европейския съюз
2 Живка Илиева 17.11.2011 | 18:46
И за нас какви са облагите освен самата рента?! Защото е много вероятно китайците да си докарат и работната ръка и техниката. Не бе ли по-добре да произвеждаме и изнасяме въпросните стоки?! И най-важното какви ще са семената, особено тази царевица много намирисва на ГМО... даваме си земите под наем на китайците и Добруджата на Шеврон да дупчат - поредица от гениални решения, които стават изцяло зад кулисите.
1 Георги Петров 17.11.2011 | 18:32
Казаха, че ще го направят китайците и го направиха! Това донякъде е добре за България, но представете си ако ние бяхме решили да инвестираме в това. Щяхме да избием просто рибата, защото нашите земи са едни от най-плодородните в Европа и винаги щеше да има пазар на зеленчуци и плодове.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.