Общо 10.61% е делът на кредитите с просрочия над 90 дни към края на септември, сочат данни на Българската народна банка (БНБ). За сравнение, в края на второто тримесечие на годината те бяха 9.45% по данни на инситтуцията.
Разходите за обезценка на банките пък са набъбнали до 947 милиона лева в края на третото тримесечие, а печалбата на банковата система към края на деветия месец от годината е 476 милиона лева.
В края на периода юли – септември общата капиталова адекватност на банките е намаляла до 17.80% при 18.3 на сто в края на юни, сочат още данните на БНБ.
От националната банка уточняват, че са запазени нивата на капитала от първи ред и на капиталовия излишък в банковата система на близо 3 милиарда лева в края на септември. Съотношението на ликвидните активи към сумата на пасивите също не сее променило спрямо края на второто тримесечие (22%).
Брутните кредити и аванси нарастват с 1.4% през тримесечието. Растежът на кредитите за предприятия (с 2.3%) е повлиян от връщането в баланса на системата на по-рано продадени кредитни портфейли. Банките отчитат нарастване на жилищните ипотечни кредити (0.7%), докато при потребителските заеми е налице спад с 1.1%.
Привлечените средства нарастват с 1.3%, като увеличение е налице при кредитните институции, институциите, различни от кредитни, както и при гражданите и домакинствата. През тримесечието растежът на депозитната база изцяло компенсира спада от настъпили падежи при краткосрочното, дългосрочното финансиране и при репо сделките. Депозитите от граждани и домакинства се увеличават с 1.5%, а от институции, различни от кредитни – с 0.6%.