Българските пивовари и рейтингът на бирата в страната имат изключително висок имидж и печелят силно одобрение от страна на сънародниците ни. Това показват данните от европейско проучване на международния Reputation Institute. Според резултатите от изследването репутацията на пивоварната индустрия в България е получила 73.7 пункта одобрение (от 100 възможни точки) и по този показател сме втори в Европа след Чехия, където респондентите са оценили имиджа на пивоварния бранш със 78.3 точки. След чешките и българските пивовари с най-висок престиж се ползват колегите им от Полша – 73.2 т., Испания – 73.1 т., Германия – 73 т., Белгия – 72.3 т. В дъното на класацията са Турция и Кипър.
По отношение на бирената категория (репутацията на пивото) българите я оценяват също с много висок рейтинг. Репутацията на пенливата напитка в България събира 78,1 точки и отново е на второ място, спрямо оценките за категорията в другите европейски страни. С първенеца по този показател - Италия със 78.2 точки, България дели първите места в класацията, като не й достига само една десета, за да е с най-високия рейтинг. Със 76.7 т. оценяват потребителите бирата в Испания, което отрежда на страната трето място по този показател. Следват Полша – 75.0 т., Румъния – 74.1 т. , Словакия – 73.4 т. Отново последни в тази класация за Турция и Кипър.
Според мнението на потребителите високата оценка за категорията най-много се влияе от вкуса и продуктовото разнообразие на пивото, възприемането на бирата като питие подходящо за всякакви поводи и социализация, качествата и натуралността на напитката. За имиджа на индустрията от най-съществено значение е високото качество на продукта и икономическия принос на бирените компании.
За страните от стария континент средно претеглено репутацията на бирената индустрия се оценява на 66 точки, а на бирената категория – 65,5 точки. Резултатите са измерени чрез RepTrack метод, който е запазена марка на Reputation Institute.
"Прави впечатление, че българските потребители дават изключително високи оценки и за имиджа на пивоварната индустрия у нас, и за бирената категория. Ние сме единствената страна от ЕС, където възприемането на потребителите за цялостното представяне на производителите и на продукта явно е в пълен синхрон", коментира Ивана Радомирова – изпълнителен директор на Съюза на пивоварите в България.
Според изследването на Reputation Institute 75.6 % от пълнолетните българи твърдят, че пият бира поне веднъж на 2 седмици или по-често, а 11.6 % - веднъж месечно или по-рядко. Консуматорите, които пият бира поне веднъж на 2 седмици или по-често, оценяват категорията с 88.1 точки, което е впечатляващ рейтинг в сравнение с другите европейски страни, а репутацията на пивоварните компании - с 81.4 точки. 12.8% от българите твърдят, че не пият бира, но въпреки това споделят изненадващо висока степен на позитивно отношение към категорията с 54.6 точки и още по-висок рейтинг за пивоварния бранш – 60 т. В страните от ЕС всеки пети пълнолетен гражданин декларира, че е въздържател.
Икономическите данни за европейския бирен пазар през 2015 г. също потвърждават, че българските пивовари се справят все по-добре. През миналата година обемът на продажбите на бира в ЕС е малко над 356 милиона хектолитра, т.е. с 4 млн. хектолитра повече в сравнение с 2014 г. България е една от 11-те европейски страни с ръст на продажбите на бира през 2015 г. и на 12 място по консумация на пиво на глава от населението.
"Резултатите на Reputation Institute и статистиката за развитието на сектора на европейско ниво още по силно ни мотивират да продължим да бъдем иновативни и отговорни производители, работодатели и партньори, за да отстояваме безупречната репутация на категорията и индустрията. Само така ще заслужим още по-високо доверие и подкрепа от нашите потребители и обществото като цяло.” – добави изпълнителният директор на българската организация на пивоварите.
Reputation Institute е една от най-уважаваните международни организации, специализирана в изследвания на имиджа и репутацията. Данните за европейското проучване върху бирената категория и индустрията е проведено през август т.г. То включва т.нар. Pulse findings за 29 европейски страни, както и допълнителни дълбочинни количествени и качествени изследвания.