Световната икономика ще се опира на ръста на развиващите се икономики като Индия и Китай.
По прогноза на Световната банка, пред 2011 година световната икономика ще отбележи ръст от 3.3% (при ръст от 3.9 за 2010 г), като съвкупният БВП на развиващите се икономики ще се увеличи с 6%, докато развитите държави ще отчетат два пъти по-малък икономически ръст - 2.4 на сто.
Такива темпове на ръст биха били изключително недостатъчни, за да се справят с безработицата в страните, силно пострадали от икономическата криза, пише БиБиСи.
Така организацията предупреждава, че ситуацията остава "напрегната и сложна".
Според Световната банка развиващите се икономики в Европа и Централна Азия, сред които е и България, ще се възстановяват на различни скорости.
Един от проблемите, за които институцията сигнализира, е възможността за прехвърляне на рискове от периферните икономики в еврозоната към други страни в Европа. Финансовата институция отбелязва опасността за еврозоната във връзка с държавния дълг на нейните членки. Така и обемът на икономиката в много развиващи се страни, които имат тесни финансови и търговски връзки с развитите европейски страни, може съществено да се понижи.
Редица страни в Европа и Централна Азия (например България и Румъния) имат някаква интеграция с банковите системи на задлъжнели икономики от еврозоната (например Гърция). Въпреки че засега ефектът на доминото беше избегнат, инвеститорското доверие към дълговите пазари на тези страни остава крехко, коментират още от банката.
Световната банка отбелязва и безпокойството си от постоянно растящите цени на храните и на горивата в световен мащаб.