Сливането на Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници и създаването на Единна приходна агенция най-вероятно ще се осъществи от 1 януари 2015 г. Концепцията, която цели по-добра събираемост на приходите, предвижда изграждането на мегаагенцията да стане на два етапа.
Предвижда се новият орган да събира всички приходи – ДДС, акцизи, подоходни и корпоративни данъци, осигурителни вноски, мита. Към тях могат да се прибавят и определени със закон частни държавни вземания. Също така е предвидено, че някои функции могат да се възлагат на частни структури.
Концепцията предвижда всички митничари да бъдат преназначени като данъчни, но преди това и в двете агенции предстоят съкращения. Заради сливането митничарските синдикати заплашиха с протести.
Очакванията са заплатите и бонусите да бъдат изравнени.
Предвидено е сливането да стане на два етапа. При първия единната агенция ще се ръководи от Съвет за управление на проекта. В него ще влязат финансовият министър, заместникът му по приходите и шефове - на НАП и митниците. След приключването му мегаагенцията ще се ръководи от един началник. Дотогава работни групи ще разработват организационната структура, правилата за преназначаване, както и сливането на двете информационни системи.
Концепцията предвижда запазването на мобилните митнически екипи.
В проекта е записано още, че бъдещите служители на мегаведомството няма да могат да развиват никакви стопански и други дейности, извън преподавателски, информира в. "24 часа". Ще има и нови правила, по които ще се взаимодейства с ДАНС, както и за проверка на всеки служител за достъп до класифицирана информация.