Европейската валута загуби повече от процент от стойността си спрямо долара, след като се появиха слухове за това, че Гърция може да се откаже от еврото и да върне в обращение старата си валута.
За такова развитие вчера писа германският Spiegel.
Падането на курса на еврото стана, въпреки че официални представители на Гърция, Германия, както и Жан Клод Юнкер категорично отхвърлиха предположенията като спекулации.
Малко по-рано се състоя среща на финансовите министри на страните от Еврозоната в Люксембург. Именно на резултатите от тази среща, на която е обсъждано финансовото състояние на Португалия, Ирландия и Гърция, се позовава Spiegel.
Според коментара обаче на финансовия министър на Гърция Филипос Саканидис, такива слухове само подриват и без това нестабилната икономиката на Гърция, саботират еврото и са в полза единствено на борсовите спекуланти.
Жан Клод Юнкер също заяви, че излизането на Гърция от еврозоната е крачка, която "никога няма да бъде направена”. По думите му също всяка една възможност за преструктуриране на дълга на Гърция също е изключена.
Въпреки тези уверения еврото пое надолу, пише БиБиСи.
Гърция беше 12-тата страна, която прие единната европейска валута и се отказа от националната си валута (драхмата) през 2002 година.
За последните 10 години държавата обаче увеличи значително бюджетния си дефицит и държавните разходи. Бюджетният дефицит превиши 4-ри пъти лимита, който е допустим за страна членка на Еврозоната.
Преди две години Гърция изпадна в криза на границата на банкрут и сключи поредица от договори за финансова помощ – с МВФ и ЕС. Като условие за заемите обаче южната ни съседка пое ангажимент да реформира редица сектори, както и да ограничи държавните разходи.
Въпреки заема от 110 милиарда евро, правителствените мерки по съкращаване на разходите и реформите в социалната сфера, които предизвикаха многомесечни демонстрации, икономиката на Гърция балансира на границата на фалита.
В последните месеци слуховете, че властите в страната няма да удържат ситуацията под контрол, се усилват.