Младежката безработица е нещо, което притеснява сериозно европейските власти. Една от мерките за борба с нея ще бъде облекчено финансиране по европейските фондове. Това стана ясно от обедния брифинг на Европейската комисия в Брюксел.
Говорителят на Комисията Пиа Аренкилд посочи, че облекченията ще получат осем държави с рекордни нива на безработицата. Става въпрос за Италия, Испания, Гърция, Ирландия, Португалия, Латвия, Литва и Словакия. Те ще получат облаги за по-лесно усвояване на средствата по три фонда – Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Европейския кохезионен фонд. Мерките важат за втората половина на програмния период 2007 - 2013 година.
България не е сред посочените, въпреки че при срещата с Ангела Меркел, премиерът Бойко Борисов поиска подкрепа именно за облекчено финансиране по европейските фондове.
Причината да бъдат избрани тези осем държави е, рекордната младежка безработица, разкриват от ЕК. Най-висока е тя в Испания – 48,7%, по петите я следва Гърция, където 47,2% от младежите са без работа. В Словакия младежката безработица е 35,6%, в Латвия 35,6%, в Литва и Италия по 31%. От изброените осем най-ниска е в Ирландия – 29%, докато в Португалия младежите без работа са 30,8 на сто, сочат последните данни на Евростат.
Освен това ще бъде създаден и фонд на стойност 82 млрд. евро в помощ на малкия и средния бизнес. Тези средства ще бъдат използвани за различни цели, включително и за гарантиране на кредити от банките.
Всъщност България и Румъния, най-бедните членове на ЕС, не са забравени – те ще полумат специална техническа помощ. Договорите за това са подписани съответно на 22 и 26 януари и предвижда помощ на ниво експерти от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), Европейската банка за възстановяване и развитие, както и Световната банка.
Младежката безработица у нас е 26,8%, по данни на Евростат. В северната ни съседка пък без работа са 23,4% от младежите.