Спират субсидиите на фермери, предизвикали пожари

МЗХ инициира пакет от мерки за подобряване на превенцията срещу пожарите

по статията работи: iNews.bg | 10.09.2016 | 17:44
Спират субсидиите на фермери, предизвикали пожари
Снимка: МЗХ

Ще има ограничения за субсидирането на фермери, които имат вина за възникването на пожари. Това предвижда пакет от мерки за подобряване на превенцията срещу пожарите, идващи от земеделски територии в горите.

По време на представянето на мерките заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов обясни, че със заповед на министъра на земеделието и храните Десислава Танева е създадена работна група, която да анализира и предлага мерки за превенция срещу пожари, идващи от горски територии. В нея участват представители на Министерство на околната среда и водите, Държавен фонд "Земеделие", Изпълнителна агенция по горите, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" и Националното сдружение на общините.

Георги Костов подчерта, че се предвижда създаване на публичен регистър на пожарите в горите и в земеделските територии. "Към момента в горите са възникнали 398 пожара, които са засегнали около 50 000 дка горска площ, в което е много под средната годишна цифра за последните 10 години, благодарение на взетите организационни, информационни и други мерки от служителите на горите, от "Пожарна и аварийна безопасност" и от останалите служители. Амбицията на Министерство на земеделието и храните е броят на пожарите да се сведе до тези, които възникват по естествен път, каза Костов, цитиран от пресцентъра на МЗХ. Той припомни, че преките щети за горите през 2016 г. са в размер на 5 млн. лева.

Предвижда се още ограничаване на ползватели, заради които са възникнали пожари, относно ползване на общински поземлен фонд, както и ще се регулира видът на техниката, която се използва за почистване на земеделските площи. Предвижда се в заявлението за подпомагане за директни плащания да има и декларация с изисквания, които земеделските стопани трябва да спазват. Заместник-министърът подчерта, че експерти от Държавен фонд "Земеделие" ще проверяват постоянно затревените площи още в рамките на подаване на заявленията за подпомагане.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Световна купа по сноуборд:...
  • 15:30 Тройни неприятности игрален филм...
  • 17:00 Това го знам детско куиз шоу
  • 18:00 Имате среща с ... Диана Любенова...
  • 18:45 Спорт ТОТО
  • 19:00 С БНТ завинаги
  • 19:50 Разкажи ми приказка предаване за...
  • 20:00 По света и у нас
  • Сега "Хари Уайлд" - сериал, с.2, еп.2
  • 15:45 "Модерните агролидери" -...
  • 16:30 "120 минути" - публицистично...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 19:40 "Защо, господин министър?" -...
  • 20:00 Аз обичам България" - забавна...
  • 22:00 ПРЕМИЕРА: "Аферата Пикасо" -...
  • 00:20 "Игра на нерви" - екшън,...
  • Сега "Влюбване в Манхатън" (премиера) -...
  • 16:00 "Да хванеш гората" - документална...
  • 16:30 "На фокус с Лора Крумова" -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 19:40 На фокус след новините
  • 20:00 "Като две капки вода" (нов сезон) -...
  • 23:00 "Треска за Оскари: Пепел и блясък"-...
  • 02:00 "Влюбване в Манхатън" - с уч. на...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.